Glasgow, Birleşik Krallık ülkesi İskoçya’nın en büyük şehridir. Clyde Nehri kıyısında konumlanmış şehir, nehrin İrlanda Denizi’ne açılan kısmında yer almaktadır. Glasgow ilk kuruluşunda kırsal bir yerleşimdir. Tarihi Ortaçağ’a kadar dayanan şehir 15. yüzyılda üniversitenin kurulmasının ardından 18. yüzyılda İskoçya aydınlanmasının merkezi olmuştur. Glasgow, Birleşik Krallık içinde Londra ve Brimingham’ın ardından en kalabalık 3. şehirdir. Clyde Nehri üzerinde sahip olduğu liman ve tersane şehrin önemini artırmaktadır. Burası Britanya’nın en büyük limanı olma özelliği taşımaktadır. Kentin mimarisinin büyük çoğunluğu tarihi yapılardan oluşmaktadır ve günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. Müzelere girişin ücretsiz olduğu kentte neredeyse her zaman canlı müzik performansları izlemek mümkündür.

2002 yılından bu yana düzenlenen Uluslarası Glasgow Komedi Festivali, Avrupa’nın en büyük komedi festivalidir. 18 gün boyunca 40 farklı mekânda gerçekleşen festivalde 400 gösteri seçeneği bulunmaktadır. Festival mart ayında takip edilebilir.  İlki 1987 yılında gerçekleşen etkinliğinde dünyanın en önemli caz sanatçılarından Sarah Vaughan’ın performans sergilediği Glasgow Caz Festivali ise haziran ayında takip edilebilir.

Glasgow Hava Durumu

Glasgow’un iklimi okyanus iklimi olarak değerlendirilmektedir. Şehrin batıda konumlanması ve Atlantik Okyanusu’nun etkisiyle İskoçya’nın en ılıman bölgesi olma özelliği taşımaktadır. Sıcaklık derecesi genelde aynı enlemdeki Birleşik Krallık şehirlerine göre daha yüksektir. Kış ayları soğuk geçmekte ve gökyüzü bulutla kaplı olmaktadır. Ocak ayında sıcaklık 5 derece civarındadır ve bazen dondurucu soğukların altına düşmektedir. Kar yağışı nadiren görülür ve yağan kar şehirde uzun süre kalmamaktadır.

İlkbahar ayları, mart ve mayısta hava oldukça güzeldir. Bu mevsimde çiçekler açmakta, parklar ve bahçeler bahar renklerine bürünmektedir. Yaz ayları temmuz ve ağustosta ise hava durumu çeşitlilik gösterebilmektedir. Soğuk ve yağışlı bir havanın ardından güneş kendini gösterebilmekte ve derece bir anda yükselebilmektedir. Şehirde genelde yağışsız, bulutlu ve nemli bir hava durumu hâkimdir. Sıcaklığın ortalamanın üzerinde olduğu temmuz ve ağustos ayları, Glasgow ziyareti için uygun dönem olarak değerlendirilebilir.

Glasgow’da Görülecek Yerler

Glasgow Katedrali, tahminen 15. yüzyılda inşa edilmiş dini bir yapıdır. Gotik mimarinin oldukça iyi bir örneği olan katedralin vitray camları yapı içerisinde benzersiz bir atmosfer oluşturmaktadır. Ortasında bir çan kulesi bulunan katedral turistik açıdan çekim merkezidir.  Glasgow Limanı’nda yer alan Riverside Museum, mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanmıştır. Müzede, İskoçya’da kullanılan arabalar, lokomotifler, bisiklet ve tramvaylar görülebilir.

Kelvingrove Art Gallery and Museum ise oldukça gösterişli bir mimariye sahiptir ve 1901 yılında kurulmuştur. Müze koleksiyonu içinde zırhlar, geniş bir doğa tarihi ve Avrupa’nın Rembrandt, Monet, Renoir gibi ünlü ressamlarının esleri görülebilir.  Avrupa’da alanında en iyi örnek olan Glasgow Bilim Müzesi, bilim merkezi, IMAX sineması ve bir kule ile üç bölümden oluşan bir komplekstir. İlgi çekici modern bir mimariye sahip müze, titanyumla kaplı dış cephesi ile Glasgow’da görülmeye değer yerler arasındadır.

 Glasgow Gezi Rehberi