Goa, Hindistan’ın batı kıyısında yer alan, Hindistan’ın yüzölçümü bakımından en küçük, nüfus açısından da 4. en küçük eyaletidir. Nüfusu yaklaşık 1,5 milyondur. Resmi dil Konkani’dir. Şehrin tarihi kökenleri oldukça eskilere, 20.000-30.000 yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Goa, Portekiz sömürgesinden 1961 yılında kurtulduktan sonra Hindistan’a katılmıştır. Bu yüzden Akdeniz, Latin ve Hıristiyan kültürlerinin karışımının görüldüğü çok kültürlü bir yerdir. Kıyı kesimlerinde turizm gelişmiş bir sektördür. Yaz döneminde Avrupa’dan deniz tatili için ziyaret almaktadır.

Goa’da yılın başlarında düzenlenen çeşitli festivaller takip edilebilir. Müzik festivallerinden Great Live Music ocak ayı sonunda gerçekleştirilmektedir. Goa sahip olduğu kumsallarla da gece hayatına hareket katmaktadır. Goa’da düzenlenen plaj partilerinde dans ve müzik durmaksızın devam eder. Trance müziğin hakim olduğu partiler Goa’da sık rastlanan partilerdir.  Şubat ayında düzenlenen Goa Karnavalı, Goa’nın tüm köy ve şehirlerine yayılarak danslarla ve renkli süslemelerle kutlanmaktadır.

Goa Hava Durumu

Goa iklim olarak, tropik kuşakta yer almaktadır ve Umman Denizi’ne kıyısı olmasından dolayı yılın büyük kısmında sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Mayıs ayı genellikle en sıcak aydır ve sıcaklıklar gün içinde 35 derecenin üzerine çıkmaktadır. Goa’da yıllık en yüksek ortalama sıcaklık yaklaşık 31derece iken, en düşük yaklaşık 23 derecedir. Goa’da uzun günler boyunca yağışlar görülür. Mayıs ve eylül ayları arası yağışlı dönemdir.

Haziran ve temmuz aylarında yağışlar en yüksek seviyelere ulaşır. Temmuz ayında ortalama 994 milimetre yağış düşer. Ocak ve mart ayları arasında ise yağışlar çok nadir görülür. Muson yağmurlarının Hindistan’da en uzun hüküm sürdüğü bölge Goa’dır.  Aynı zamanda kışların da en uzun sürdüğü bölgedir. Kış mevsiminde sıcaklıklar 21derece civarındadır. Kış aylarında havanın kuru olması ve çok da soğuk olmaması bu mevsimi ziyaret etmek için elverişli kılar. Kasım ve şubat ayları arası iklim açısından ziyaret etmek için uygun aylardır.

Goa’da Görülecek Yerler

Barok mimarisiyle Bom Jesus Bazilikası, Aziz Francis Xavier’e adanmış bir yapıdır. 1605 yılında inşa edilmiş bazilika Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Hıristiyan sanatı örneklerini görmek, sürrealist sanatçı Dom Martin’in resimlerini incelemek için modern sanat müzelerini ve Dünya Mirası Listesi’ne girmiş manastırları görmek üzere küçük bir kasaba olan Old Goa ziyaret edilebilir.

Tertemiz denizi, ormanlarla bütün içindeki plajlarıyla ünlü Goa’da deniz tatili yapmak da mümkün. Kuzey Goa’da yer alan Arambol Plajı, bakir bir plajda dinlenmek için ideal. Devasa kayaların oluşturduğu büyüleyici atmosferi ve sunduğu yeme içme imkânları ile de Türkçe “cennet plajı” anlamına gelen Palelom Plajı sarı kumları ve palmiye ağaçları ile dikkat çeken kumsallar arasında yer almakta. Gece hayatının hareketli olduğu Goa’da takip edilebilek pajlar arasında ise Anjuna Beach başı çekmektedir.

Goa Gezi Rehberi