Dünyanın en büyük kıta olmayan adası olan Grönland, Kuzey Amerika’nın da kuzeyinde bulunur

Büyük ölçüde Kuzey Kutup Bölgesi’nde yer alan bu ada, hâlâ Danimarka’nın bir parçası olmasına rağmen 1979’da öz yönetime kavuşmuştur. Her ne kadar bazı yerliler tam bağımsızlığı öngörse de Kopenhag, Grönland’ın dış ilişkilerinden sorumludur ve en önemli yatırım kaynağıdır. Başkenti Nuuk olan Grönland’ın nüfusu ise 56 bin civarlarındadır.

Zorlu iklim koşullarına rağmen büyüleyici bir doğaya ve manzaraya sahip Grönland’a cruise gemileriyle seyahat etmek de mümkündür. Özellikle kuzey ışıklarının gözlemlenebilir olduğu ocak ayı itibarıyla Kangerlussuaq’ta Kuzey Işıkları Festivali düzenlenmektedir. Kuzey Yarım Küre’den en uzun gündüzün yaşandığı 21 Haziran tarihi Grönland’da Ulusal Gün olarak kutlanmaktadır. Bu tarihte eğer Grönland’a giderseniz, adanın tamamına yayılan kutlamalara katılabilirsiniz. Ayrıca her haziranda gerçekleştirilen Nuuk Onur Haftası kapsamında kent festival havasına bürünür. Bu dönemde Nuuk’un hemen her yerinde konserler, film gösterimleri ve türlü etkinlikler düzenlenir.

Grönland hava durumu

Grönland’da kutup iklimi hâkim olmasına rağmen devasa büyüklüğü sebebiyle bölgeden bölgeye değişkenlik çok fazladır. Kışların şiddetli geçtiği coğrafyada yaz ayları daha yumuşak yaşanmaktadır. Ülkenin rüzgârdan korunaklı iç kısımları turistik açıdan her daim daha revaçtadır. Adaya seyahat etmek istiyorsanız en uygun dönem sıcaklıkların 10 dereceye kadar yükseldiği yaz aylarıdır. Bu dönem, adanın yeşilden tamamen beyaza dönmeden önceki anına denk gelir. Kasım ve nisan ayları arasında devasa donmalar görülür.

Eğer kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız eylül ayında gitmelisiniz. Adadaki turistik bölgelerin çoğu haziran ve temmuz aylarında 7/24 açıktır.  Düşük sıcaklık ve güçlü rüzgâr bileşiminin yaşandığı kış ayları ülkenin ger yerinde tehlikelidir. O yüzden bu dönemde gideceklere verilebilecek en önemli tavsiye hava koşullarıyla ilgili yerel önerileri dikkate almaları konusunda olacaktır. Yine de yaz aylarında havanın açık ve temiz olduğunu belirtelim. Yaklaşık 200 gün güneşli havanın yaşandığı Gröndland maceraperestler için yılın her döneminde en uygun kış ve doğa sporları destinasyonudur.

Grönland’da görülecek yerler

Grönland’a gitmek tam anlamıyla bir macera tatilidir. Kuzeydoğu Grönland Ulusal Parkı’nda macera dolu doğa yürüyüşleri, vahşi kamplar ve nefes kesen manzaralar bulabilirsiniz. Kusursuz bir kutup seferine çıkacağınız bu adada kayak yapabilir, köpekli kızaklarla buzullar üzerinde tur atabilirsiniz. Uzmanlar eşliğinde buzullar ve buzdağları dibinde unutulmaz bir dalış deneyimi sizi bekliyor. Buzullardaki kutup ayılarını, fiyortlardaki morsları, tundralardaki ren geyiklerini ve misk sığırlarını fotoğraflamak da isteyebilirsiniz. Eğer biraz şanslıysanız mavi balinaları gözlemleme şansına da sahip olabilirsini

Adanın güneyine denk düşen Qaqortoq kenti 200 yıl geriye uzanan kolonyal geçmişi ve söz konusu dönemden kalma mimarisiyle adanın en özel bölgelerindendir. Kentteki Inuit Müzesi de aklınızda bulunması gereken adresler arasındadır. Buzdağlarıyla kuşatılmış Disko Bay Bölgesi gezginler için en popüler noktalardan bir diğeridir.

Grönland gezi rehberi