Hiroşima, Doğu Asya’da bir ada ülkesi olan Japonya’nın Hiroşima prefektörlüğünün merkezi ve Chūgoku Bölgesi’nin en büyük şehridir. Türkçe “geniş ada” anlamına gelen Hiroşima’nın nüfusu 1 milyonun üzerindedir. Hiroşima, dünya tarihinde ilk nükleer saldırıya uğrayan şehirdir. 6 Ağustos 1945’te ABD tarafından atılan nükleer bomba 90 bin kişinin ölümüne sebep olmuştur ve halen etkilerinin sürdüğü gözlenmektedir. Savaş sonrası hızlı ve atak bir şekilde yeniden inşa edilen şehir, 6 Ağustos 1949’da “barış şehri” ilan edilmiştir. Şehir sahip olduğu senfoni orkestrası, çok sayıda müzesi, festivalleri, parkları ve anıtları ile canlı bir yaşam alanına sahiptir.

1985 yılından bu yana düzenlenen ve iki yılda bir gerçekleştirilen, dünyanın en saygın animasyon festivallerinden kabul edilen Hiroşima Uluslararası Animasyon Festivali, onlarca ülkeden on binlerce kişinin katıldığı yarışmaların düzenlendiği bir festivaldir. Festival ağustos ayında takip edilebilir. Hiroşima Çiçek Festivali ise şehirde gerçekleşen en büyük festivallerdendir. Mayıs ayında gerçekleşen festivalde, doğa, çiçekler, müzik ve barış kutlanmaktadır.

Hiroşima Hava Durumu

Hiroşima’da nemli tropikal altı iklimi hâkimdir. Şehirde kışlar serin ve ılıman tipte hava durumu yaşamaktadır. Yaz aylarıysa sıcak ve nemlidir. Japonya’nın diğer çoğu bölgesi gibi, Hiroşima’da da mevsimsel gecikmeler görülür. Ağustos ayı, temmuzdan daha yüksek sıcaklıklar yaşamaktadır. Şehirde yağmur yağışı yıl boyunca görülmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 1,537.6 milimetredir. Kış mevsimi aralık ve ocak, yağmurun en az yağdığı ve sıcaklıkların düşük olduğu dönemdir. Yağmurlar zirveye haziran ve temmuz aylarında varır ve miktarı ortalama 250 milimetre civarındadır. Ağustos ayı ise en güneşli aydır ve yağışlar fazla değildir.

Hiroşima’da kış mevsimi 5 ile 7 derece arasındaki sıcaklıklarda geçer. Nisan ayında hava ısınmaya başlar ve haziran ayından itibaren sıcaklıklar 20 derece üstüne çıkar ve ağustos ayında 30 dereceye yaklaşır. Kasım ayı itibariyle hava 20 derecenin altına düşmeye başlar. Aralık, ocak ve şubatta ise kar yağışı görülmektedir. Hiroşima’da yılın ortalama 23 günü kar yağmaktadır. Şehrin yıllık ortalama nem oranı ise yüzde 68’dir. Şehre yapılmak istenen ziyaret, havanın yağışsız ve sıcak olduğu temmuz ve ağustos aylarında gerçekleştirilebilir.

Hiroşima’da Görülecek Yerler

Hiroşima Barış Anıtı Parkı, şehrin tarihini hatırlatan ve sembolik olarak büyük öneme sahip oldukça canlı ve kültürel yapıların bulunduğu bir parktır. İçinde birçok müze ve anıt barındıran park yıl boyunca birçok anmaya ve festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Hiroşima Kalesi ise 1590 yıllarında inşa edilmiştir. Fakat atom bombası ile yıkılmıştır. 1958 yılında yeniden inşasının ardından içinde bir müze açılmıştır. Müzede şehrin ve kalenin tarihi sergilenmektedir. Kale, etrafındaki muhteşem güzelliğe sahip söğüt ve okaliptüs ağaçlarını da görmek üzere ziyaret edilebilir.

Hiroşima Gezi Rehberi İçin: