2017 yılında dünya üzerinde 50’den fazla ülkede kutlanan aslen geleneksel Hint kültürünün en büyük bayramlarından biri olan ve renklerin festivali olarak da bilinen Holi Festivali baharın yeniden gelişini kutlamak üzere kış ayının son dolunayında kutlanır.

Holi, Hindular için önemli bir bayram, Hindistan ve Nepal için ulusal tatil ve bölgedeki diğer ülkeler için de bölgesel tatil anlamına geliyor. Birçok Hindu ve Hindu olmayan kişi için eğlenceli bir kültürel etkinlik olmasının yanı sıra insanların üzerine renkli sular atmak için bir fırsat da aynı zamanda.

Holi, kışın bittiğini haber veren, Hindu ay-güneş takvimine göre kış mevsiminin son dolunayında kutlanır. Genellikle Gregoryen takvime göre mart ayına denk gelse de zaman zaman şubat ayının son haftalarına da denk gelebilir. Bu seneki Holi Fest 1 mart akşamı başlayıp 2 mart akşamı sona erdi.

Holi Festivali’nin Tarihi

Başlangıç tarihinin 4’üncü yüzyıla kadar gittiği düşünülen Holi Festivali, geleneksel olarak birçok şeyi kutluyor ama bunlardan en önemlisi kuşkusuz ki baharın gelişini kutlamak. 17’inci yüzyıldaki yazımlara göre festival, tarımın ve özellikle bahar hasadının bol ve bereketli geçmesi için doğa anaya duyulan minneti göstermekle özdeşleştirilmiş. Aynı zamanda Hindu inanışına göre, baharın göz alıcı renkleriyle kışa neşeli bir veda etmek anlamına da geliyor. Birçok Hindu, Holi Festivali’ni yeni yılın başlangıcı olarak görmektedir. Bu dolunayın kopmuş ilişkileri yeniden onarmak, yenilemek için bir fırsat olduğunun, tartışmaların, ayrılıkların sonlandırılması için çok önemli bir gün olduğuna inanmaktadırlar.

Bu bayramın dinî simgeleri de vardır. Özellikle de Holika efsanesiyle sembolleştirilir. Holi’den bir gece önce bayramın başladığını müjdeleyen ateş seremonisi, Holika Dahan, Holika’yı yakmak anlamına gelmektedir. Hint mitolojisinde kötülüklerin Kralı olarak adlandırılan Hiranyakaşipu, kötülük kralı olmadan önce Hindu Tanrısı Brahma tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Fakat daha sonraları kibrine yenik düşen Hiranyakaşipu, herkesin yalnızca ona biat etmesini ister. Ancak ilk olarak oğlu Prablah, babasına karşı çıkarak itaat etmeyi reddeder. Hiranyakaşipu birçok defa oğlunu öldürmeye çalışsa da, kız kardeşi Holika, Prablah’ı korumak için kendini ateşe atar. Böylelikle iyiliğin kötülük karşısında zafere ulaştığı inanılır. Her yıl da Holika’nın ruhu için yeniden yakılan Holika ateşiyle baharın gelişi kutlanırken iyiliğin bir kez daha kötülük karşısında galip gelmesiyle sokaklarda neşeyle dans edilir.

Holi eğlenceleri ve kutlamaları Holika ateşinin yakıldığı akşamın ertesi sabahı başlar. Saf eğlenmenin, doğayı kutlamanın ve ona teşekkür etmenin ana amaç olduğu eğlencelerde tek bir gelenek yok ancak tüm dünyada bilinen renklerin festivali olan Holi’nin bu ismini hak ettiği yerdir bu kutlamalar. İnsanlar hazırladıkları boyları birbirine fırlatarak baharın gelişini kutlarlar. Su tabancalarının, balonların ve aklınıza gelebilecek diğer yaratıcı şekillerde de birbirlerine hazırlanmış sulu boya karışımlarını fırlatırlar.

Geleneksel olarak bitkilerden elde edilen boyalar kullanırken son yıllarda su bazlı, ticari boyaların kullanımı artmıştır. Sokakta olan herkesin oyuna dâhil olmak durumunda olduğu bu festivalde evlerin içinde ve kapı önlerinde kuru boya kullanmak yazılı olmayan bir kural gibidir.

Holi Festivali’nde Renklerin Anlamı

Festivalde her rengin kendine has anlamı vardır. Kırmızı masumiyeti; yeşil canlılık ve enerjiyi; mavi sakinliği, sarı ise dindarlığı simgeler. Birçok rengin karışımını da görmek mümkünken geleneklere göre temelde renklerin içerdiği anlamlar bunlardır.

Holi Festivali Nerede Kutlanır?

Nepal ve Hindistan’ın hemen her yerinde kutlanan bu festival genelde Kuzey Hindistan’da Altın Turistik Üçgen diye bilinen Delhi, Jaipur ve Agra’da daha coşkulu ve daha eğlenceye yönelik kutlanmaktadır. Güneye doğru gidildikçe daha dini ritüellerin arttığı, kutlamaların daha da sakinleştiği görülür.

Holi Festivali Ne Zaman Kutlanır?

Hindu takviminde kışın son dolunayında kutlanır. Bu da Gregoryen takvime göre genelde mart ayına denk gelmektedir. Bu sene Holi, 1 Mart 2018’de başladı. Festival dolunaydan sonra 5 gün daha devam eder. Dünyada da elliden fazla ülkede kutlanan Holi bu sene İzmir ve İstanbul’da da kutlanacak. HoliFest İzmir, 28 Nisan Cumartesi günü İzmir Arena’da, HoliFest İstanbul da 12 Mayıs Cumartesi günü Milyon Beach’de.

Holi Festivali’ne Nasıl Gidilir?

Delhi’deki ya da Jaipur’daki festivale gitmek için Delhi’ye aktarmasız uçakla yaklaşık altı saatlik bir uçuşla gidilebilir.

Holi Festivali’nde Nerede Kalınır?

Festival boyunca otellerin doluluk oranları göz önünde bulundurularak otellerde konaklamak mümkün. Ayrıca yine otellerin Holi Festivali için düzenlediği turistik geziler de mevcut.

Festival, sokakta olduğunuz sürece katıldığınız, ücretsiz bir bayramdır. İnsanlarla sevgiyi, üretkenliği, baharın doğurganlığını kutlayıp paylaşabildiğiniz, sokaklarda özgürce dans edip insanlara gülümseyebileceğiniz bu festival için ekstra bir ücret ödemenize gerek yok.