Hollywood, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Los Angeles şehrinin bir bölgesidir. 1903’te ayrı bir kent olarak kurulan Hollywood, 1930’larda oylama sonucu Los Angeles’e katılmıştır. Şehrin kuzeybatısında yer alan Hollywood, Amerikan film endüstrisinin merkezidir. Bölgede birçok film stüdyosu ve film yıldızlarının evleri bulunmaktadır. Önceleri New York’ta çekilen filmler, 1900’lerin başından itibaren güzel havası ve açık alanlarından dolayı Kaliforniya’da çekilmeye başlanmıştır. 1920’lerden itibaren ise Hollywood film endüstrisinin merkezi haline gelmiştir. Bölgedeki tepede yer alan Hollywood Sign, bölgenin özgün kültürü ve atmosferi dünya çapında ün yapmasını sağlamıştır.

1997 yılından bu yana düzenlenen Hollywood Film Festivali, Hollywood stüdyoları ve bağımsız film yapımcıları arasında bağ kurma amaçlı düzenlenen, filmlerin yanı sıra birçok etkinliğin düzenlediği bir film festivalidir. Festival, nisan ayında takip edilebilir.  Hollywood’un parklarında, meydanlarında, kulüplerinde, kiliselerinde, restoran ve daha birçok umulmadık mekânlarda gerçekleşen Hollywood Fringe Festival, performans sanatçılarına özgür bir platform sunan bir festivaldir. Festival, haziran ayında takip edilebilir.

Hollywood Hava Durumu

Hollywood’un iklimi Akdeniz iklimi olarak değerlendirilmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise nemli ve ılımandır. Hollywood’un iklimi, yıl boyunca rahat ettirici özellikler sergiler. Fakat çok yüksek sıcaklıklar, yaz aylarında görülebilmektedir. İlkbahar, güz ve kış mevsimleri, Hollywood’da en güzel havaların görüldüğü dönemlerdir. Ocak-mayıs ve ekim-aralık dönemlerinde düşük sıcaklıklar 8 ile 12; yüksek sıcaklıklarsa 18 ile 24 derece arasındadır. Yaz mevsimi, en yüksek sıcaklıkların yaşandığı dönemdir. Bu mevsimin düşük sıcaklıkları 13 ile 16; yüksek sıcaklıkları ise 24 ile 28 derece arasında seyretmektedir. Bölge, yılın sadece 37 günü yağışlıdır ve yağmur nadir görülen bir olaydır.

Yağmurun en fazla yağdığı ay, ortalama 66-79 milimetre ile ocaktır. Nisan, mayıs, ekim ve kasımda ise az yağış varken, haziran ve eylül aylarında 10 milimetreyi bile bulmamaktadır. Temmuz ve ağustos aylarıysa hiç yağmur görmez. Bölgenin nemiyse alışıldık bir durumdur. İlkbahar, sonbahar ve kışta nem, havayı ılıklaştırmaktadır. Yaz mevsimindeyse rahatsız edici hissettirebilmektedir. Mayıs ve eylül ayları arasında nem oranı yüzde 52-88 arasında en yüksek seviyelerdedir. Nem oranı, günden güne çok fazla farklılık göstermemektedir. Hollywood’un rüzgar hızı ise saatte ortalama 14.8 kilometredir. Hollywood ziyaret için, havanın uygun şartlarda olduğu mayıs-haziran ve eylül-ekim ayları tercih edilebilir.

Hollywood’da Görülecek Yerler

Walk of Fame, meşhur Hollywood Bulvarı’nın kaldırımlarında bulunan yıldızlardır. Yıldızların üzerinde Hollywood’un aktör, aktris, yönetmen, müzisyen ve yaratılmış karakterlerinin isimleri yazmaktadır. Kaldırıma her yıl, haziran ayında belirlenen adaylar arasından bir seçim yapılarak yeni bir isim eklenmektedir. Kaldırımda günümüzde 2,500’den fazla yıldız bulunmaktadır.

Universal Stüdyoları ise içinde stüdyolar, restoranlar, tema parkı, yürüyüş alanları ve dükkânlar bulunan oldukça büyük bir yerdir. Tramvayla gezmenin mümkün olduğu bölgede, birçok meşhur filmin stüdyoları görülebilir.

Hollywood Gezi Rehberi İçin