Honduras, ya da resmi adıyla Honduras Cumhuriyeti, bir Orta Amerika ülkesidir. 16. yüzyılda İspanyollar tarafından işgal edilmiştir; 1861’de bağımsızlığını kazanmıştır. İspanyol Honduras’ı olarak da geçer, İngiliz Honduras’ından ayırmak için. Batı sınırında Guatemala, güneybatı sınırında El Salvador, güneydoğu sınırında Nikaragua vardır. Honduras, aynı zamanda, ”mesoamerikan” kültürlerine(özellikle Mayalar) de ev sahipliği yapmıştır. Tegucigalpa başkentidir, resmi dil olarak İspanyolcayı kullanmaktadırlar. Sekiz milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir.

Honduras hava durumu

Honduras’ta da tek bir iklim türü görülmemektedir; alçak kısımlarında tropikal iklim, dağlık kısımlarındaysa ılıman bir iklim görülmektedir. Merkezi ve güney bölgeleri, kuzey sahillerine göre daha sıcak ve daha az nemlidir. Yağmur ormanlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Kasım ve nisan ayları boyunca kurudur, yağmurlu değildir. Mayıs ve ekim ayları boyunca da yağmurludur. Ortalama yıllık sıcaklık 16 ile 20 derece arasında değişmektedir. Şubat ve mart aylarını, Honduras’a gitmek için en ideal zaman aralığı olarak söyleyebiliriz.

Honduras’ta görülecek yerler

Daha çok doğal güzellikleriyle dikkat çeken Honduras’ta gezebileceğiniz, tatil yapabileceğiniz birçok destinasyon mevcuttur. Cayos Cochinos, bu lokasyonlardan biridir. Harika doğası ve sahilleriyle dinlenmek isteyeceğiniz ilk yer olabilir. Copan harabeleri, Honduras’ta gitmek isteyeceğiniz ikinci adres olabilir, Mayalardan kalma bu tarihi kalıntıları mutlaka görmek isteyeceksiniz. Bunun dışında, La Tigra, Pico Bonito ve Celaque milli parkları keyifli ve dinlendirici bir tatil geçirmenize yardımcı olabilir. Yağmur ormanlarında heyecanlı bir maceraya çıkma olanağına da sahip olabilirsiniz.

Honduras gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK