Kuzeybatı Avrupa’da bulunan İrlanda, Atlas Okyanusu’nda bulunan Britanya Adaları’nın ikinci, Avrupa’nın üçüncü, dünyanın ise yirminci büyük adasıdır. Kuzeyinde, Birleşik Krallık yönetiminde olan Kuzey İrlanda bulunurken, adanın kalan altıda beşlik kısmında ise bağımsız İrlanda devleti bulunmaktadır. İrlanda, Büyük Britanya adasından İrlanda Denizi ile ayrılır. Kuzeyinde Atlas Okyanusu, güneyinde Kelt Denizi ve güneydoğusunda St. George Kanalı bulunan İrlanda’nın başkenti Dublin, resmi dilleri ise İrlandaca ve İngilizcedir.

İrlanda denince akla ilk gelen festivallerden biri olan Aziz Patrick Günü, her yıl 17 Mart’ta düzenlenmektedir. Tamamen yeşillerle donanmış bir İrlanda’ya şahit olmak isterseniz, mart ayında İrlanda’yı ziyaret edip Aziz Patrik Günü’ne katılabilirsiniz. Müzik tutkunları için ise her yıl ekim sonunda düzenlenen Cork Caz Festivali ve ekim-kasım ayları boyunca devam eden Wexford Opera Festivali bu zamanlarda ülkeyi ziyaret etmek için güzel bir fırsat. Üstelik İrlanda’da eylül ayı sadece kulaklara değil midelere de hitap ediyor. 1954’ten beri her eylül ayında düzenlenen Galway İstiridye ve Deniz ürünleri Festivali’ni kaçırmayın. İrlanda’da eylül ayında rastlayabileceğiniz bir diğer etkinlik ise Lisdoonvarna Çöpçatan Festivali.

İrlanda hava durumu

Atlas Okyanusu’nda meydana gelen sıcak su akıntılarının da etkisiyle İrlanda’da deniz suyu sıcaklığı genellikle ortalama seviyelerde seyreder. Yükseltinin fazla olmadığı ülkede sıcaklık genel olarak çok sıcak ya da çok soğuk seviyelere çıkmamaktadır. Genel itibariyle nemli ve yazları serin, kışları ılık bir iklim hakimdir. Her mevsim ziyaret edilmeye uygun bir iklime sahip olan ülkede unutulmaması gereken en önemli faktör yağmurlardır. Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar sebebiyle ülke her mevsim yağışlıdır. Bu sebeple seyahatinizi organize etmeden önce hava durumunu sıkı bir şekilde takip etmekte ve en az yağışsız dönemi seçmelisiniz. Ama yine de yağmura yakalanırsanız bunun İrlanda’nın bir parçası olduğunu hatırlayın ve yağmurun keyfini çıkarın deriz.

İrlanda’da görülecek yerler

İrlanda’ya gittiğinizde turlara katılabileceğiniz gibi farklı yerlerde gezmek isterseniz de birçok seçenek bulabilirsiniz. Edebiyat severler için kitaplar, mektuplar, ses kayıtlarına ulaşabilecekleri Dublin Yazarlar Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Buradan çıkıp Trinity Kolej Kütüphanesi’ne uğramadan da olmaz elbette. Doğal güzelliklerle vakit geçirmek isteyenler için ise adeta bir dağ ve göl cenneti olan Killarney Ulusal Parkı kapılarını açıyor. Bir başka doğa harikası seçenek ise UNESCO listesinde de yer alan ve 60 milyon yıl önce lavların soğumasıyla oluşan yer şekillerini görebileceğiniz Giant’s Causeway. Şehrin sokaklarında dolaşıp küçük kafe ve barlarda vakit geçirmek ve şehrin atmosferini solumak isteyenler için ise Galway şehri harika bir seçenek. Biraz da tarih görmek isteyenler için Tipperary kasabasındaki Cashel Kayası görülmeye değer. Ve unutmayın ki Cashel Kayası bir kaya değil bin yıldan daha eski dini bir bina. Elbette ki Meath kasabasındaki Neolitik Çağ’dan kalma tarihi bölge Brú Na Bóinne’yi de unutmamak gerekir. Müzik sever ziyaretçiler de İrlanda müziğinin kalbi Doolin’e uğramalılar. Tüm bunların yanı sıra meşhur İrlanda birası içilebilecek barlar da ziyaretçilerini bekliyor.

İrlanda gezi rehberi