İsrail, ya da resmi adıyla İsrail Devleti, Akdeniz’in güneydoğu kıyısında ve Kızıldeniz’in kuzey kıyısında bulunan bir Orta Doğu ülkesidir. Antik çağlara dayanan bir kültürü ve tarihi olmasına karşın, modern İsrail Devleti 14 Mayıs 1948’de kurulmuştur. İsrail’de İbranice ve Arapça resmi dillerdir. Yahudilik, Hristiyanlık, İslam, Dürzilik ve Bahailik dinlerine ait bir çok kutsal mekanı içinde barındırmaktadır. Kısaca, İbranicenin (İsrail’de konuşulan dil) ve İbrahimi (Semavi) dinlerin doğduğu yerdir. Orta Doğu ile çok köklü bağları olmasına rağmen tarihsel süreç boyunca bir dizi sorunla yüzleşmek ve mücadele etmek zorunda kalmıştır, sürgüne gönderilmeleri gibi. Son olarak 1948’de İsrail Devleti adıyla yeniden tarih sahnesinde yerini almıştır. 20.770 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip küçük bir ülke olan İsrail, yüzde 24’ünü Arapların oluşturduğu sekiz milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir.

İsrail hava durumu

İsrail’in kuzey ve sahil kesimleri Akdeniz iklimi etkisindeyken yani yaz dönemi, kurak ve sıcak; kış dönemi, serin ve yağmurlu iken güney ve doğu kısımları kurak iklimin etkisi altındadır. Ekimden mayıs başlarına kadar yağmurlu geçer, aralıkta yağmur miktarı doruğa çıkar. En fazla yağış miktarının olduğu bölge ülkenin kuzey ve merkezi alanlarıdır. Güney bölgelerinde ise bu miktar daha azdır. Kar yağışını en yoğun olduğu bölge ülkenin güney kısmı ysni Golan Tepeleri’dir. Ülkenin diğer alanlarında kar yağışı seyrektir. Eilat şehri, ülkenin en güneyi ve Kızıldeniz’in en kuzeyi, güzel bir iklime sahiptir ve neredeyse yıl boyunca kumsal tatili yapılabilir. İsrail’in yıllık ortalama sıcaklığı 27 derecedir.

Eğer İsrail’i yaz döneminde ziyaret edecekseniz hafif kıyafetler tercih etmeniz önerilir. Zira hava sıcaklıkları bunaltıcı seviyeye ulaşabilmektedir. Yanınızda şapka bulundurmanız özellikle önemlidir. Güneşin en çok hissedildiği dönem olan mayıs ve eylül arası dönemde yanınızda güneş kremi de taşıyabilirsiniz. Kış mevsiminde ülkeyi ziyaret edeceksenizse yanınızda mutlaka yağmurluk taşımanızda fayda var. Kış mevsiminin soğuk ve yağışlı geçtiği İsrail’de şemsiyenizi yanınızdan ayırmayın. İsrail’le ilgili yapılması gereken bir diğer önemli uyarı ise yazın yani havanın sıcak olduğu dönemde gitseniz dahi dini geleneklerine bağlı bir ülkede olduğunuzu unutmayın. Özellikle ülkede bulunduğunuz dönem Şabat’a denk geliyorsa dizlerinizi ve dirseklerinizi saklayacak kıyafet ya da aksesuarları mutlaka yanınızda bulundurun, aksi takdirde dini mekanlara giremezsiniz.İSRAİL’E NE ZAMAN GİDİLİR?

İsrail’de görülecek yerler

Medeniyetlerin beşiği olan bir coğrafyada yer alan İsrail, hemen herkesin gezip, görmesi gereken bir ülkedir. İnsanlık tarihinin kalıntılarına birinci elden tanıklık etmek için muhteşem bir tercih olabilir. Tarihsel yanı bir yana birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. İsrail’e seyahat etmeyi düşünenler, listelerine şunları eklemelidirler: Ölü Deniz’de yüzmek, Kudüs’ü gezmek, başkent Tel Aviv’e gitmek… Kızıldeniz mutlaka rotanızda olmalı ve gezilecek birçok doğa harikası yer.

İsrail gezi rehberi için: