Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük kenti olan Johannesburg’un nüfusu 2011 sayımlarına göre 9,6 milyondur. Ülkenin ekonomik merkezidir. Altın ve gümüş ticaretinin kalbi olan bu şehir dünyadaki en büyük 50 metropolitan şehirden biridir. Witwatersrand Dağları altında bulunan büyük altın rezervlerine sahiptir.

JOHANNESBURG'A NE ZAMAN GİDİLİR?

Johannesburg hava durumu

Johannesburg’u ziyaret etmek için en uygun dönem mart-mayıs ve eylül-kasım ayları arasında kalan dönemlerdir. Havaların diğer mevsimlere göre nispeten daha yağışsız ve ılıman olduğu bu aylarda, kentteki kalabalığın azalması ve fiyatların düşmesi de ziyaret için mantıklı sebeplerden bazılarıdır.  Güney yarım kürede yer alan Johannesburg’un aralık ve şubat ayları arasında yaz mevsimini yaşadığını akılda tutmak gerekir. Bu dönemde, kentte genel olarak fiyatlar artarken nüfus da kalabalıklaşır. Mart ve mayıs ayları arasında sıcaklıklar 19 ile 24 derece arasında değişirken, eylül-kasım aylarında bu sayı 23-24 civarındadır.

Johannesburg’da görülmesi gereken yerler

Kuzey yarım kürede ilkbaharın yaşandığı mart ve mayıs ayları arasında Johannesburg sonbaharını yaşar. Bu dönemde FNB Dance Umbrella ve Rand Show gibi etkinlikler düzenlenir. Bir diğer alternatif seyahat dönemi olan ilkbaharda ise Arts Alive ve Standard Bank Joy of Jazz Festival katılabileceğiniz başlıca etkinliklerdir.  Kentte mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında ise çok sayıda eğlence tesisinin bulunduğu Gold Reef City ve binlerce endemik türe ev sahipliği yapan Johannesburg Botanik Bahçesi gelir. Ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer alan İnsanlığın Beşiği adlı mevkide milyonlarca yıllık fosilleri inceleyebilirsiniz.

Johannesburg gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK