Juneau şehri 1906 yılından bu yana Alaska‘nın başkentidir. Alaska eyaletinin güney bölümünde kalmaktadır. Yüz ölçümü itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci şehridir. Juneau’dan önce bölgeye Sitka şehri başkentlik yapmıştır. Yaklaşık nüfusu 35 bin kişi seviyelerindedir. Avrupalıların Amerika kıtasına göç etmelerinden önceki dönemlerde Şehrin, kıyılarına kurulu olduğu Gastineau Kanalı, binlerce yıl çevrede yaşayan Auke ve Taku kabileleri için en sevilen balıkçılık merkezi halindeydi.

Juneau şehri Alaska’nın kalan bölümlerine ve Kuzey Amerika’nın diğer bölgelerine bağlayan herhangi bir yolu bulunmaması nedeniyle ABD başkentleri arasında oldukça sıra dışıdır. Bir karayolu ağının bulunmaması, şehri kuşatan son derece engebeli ve yüksek arazilerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum, Juneau’yu ulaşım açısından ada kenti yapmaktadır; çünkü gelen-çıkan tüm mallar, Juneau’ya seyahat eden tüm insanlar uçak veya tekne ile ulaşım sağlamak zorundadırlar.

Şehrin soğuk bir iklime sahip olmasından ötürü seyahate en elverişli dönemleri ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu aylarda seyahat edecekseniz Nisan ayında Alaska Folk Festivali’ne, Mayıs ayında ise Maritime Festivali ile Caz ve Klasik Müzik Festivali’ne katılabilirsiniz. Ağustos ayında aynı zamanda birbirinden değişik deniz ürünlerinin de sunulduğu Yemek Festivali’ne katılabilirsiniz.

Juneau’da Hava Durumu

Juneau’da karasal iklim ve okyanus iklimi bir arada yaşanmaktadır. Karasal iklimin sert yüzünü Pasifik Okyanusu yumuşatmakta ve kış aylarının Alaska’nın diğer şehirlerine göre görece ılıman geçmesini sağlamaktadır. Kış aylarında ortalama sıcaklık sıfırın altında 5 derece seviyelerinde gerçekleşmektedir. Bahar ve yaz aylarında soğuk ile ılık arasında bir hava yaşanmaktadır. Özellikle eylül ve ekim aylarında şehir çok fazla yağış almaktadır. Bu nedenle şehri gezmek için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Zaten şehirdeki aktivitelerin çoğu da bu sezon içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Juneau’yu ziyaret edeceklerin, şehrin yıl genelinde güneş görmeyen, bulutlu bir havaya hâkim olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Juneau seyahatinde özellikle buzul turlarında, turistleri en çok etkileyen bölgeye hâkim soğuk hava ve bölgeye ulaşım koşullarındaki zorluklardır. Ekim ayından mayıs ayına kadar şehirde kar yağışı görülmektedir. Geri kalan yaz aylarında ise genelde yağmur yağışı gözlemlenmektedir. Yılın ortalama sıcaklığı 5 derecedir. En yüksek sıcaklık temmuz ayında 15 derece olarak yaşanmaktadır. Yaz aylarında seyahat edilecekse bile havaların üşütücü olduğu bilinip seyahat plan ve hazırlıklarının bu bilgiye göre yapılması tavsiye edilmektedir. Hatta yaz gezilerinde dahi buzul turları yapılacağından normal bir kış mevsimine nazaran çok daha kalın giysiler tercih edilmesi konforlu bir seyahat geçirilmesine olanak sağlayacaktır.

Juneau’da Görülecek Yerler

Juneau’ya gidildiğinde kültür turizminden daha çok doğa turizmi için zengin doğal güzellikleri olduğu görülecektir. Bunun için en güzel örneklerden biri Mendenhall Buzulu’dur ve yaklaşık 20 kilometre uzunluğundadır. Şehre turist çeken başlıca sebeplerden birisidir. Bölgeye ulaşım biraz zor olsa da gidildiğine değecek güzelliktedir. Mendenhall’ı da içine alan Juneau Icefield (Juneau Buzul sahası) bütünüyle görmeniz gereken doğal alanlardandır. Buzulun kıyı uzunluğu yaklaşık 140 kilometredir. Diğer bir önemli doğa harikası ise Tracy Arm Fiyordu’dur. Fiyordun bulunduğu bölge ABD kongresi tarafından 1980 yılında koruma altına alınmıştır. En yakın buzul çağında Tracy Arm Fiyordu’nun aktif buzullarla kaplı olduğu tespit edilmiştir.

Juneau Gezi Rehberi İçin:

BİR CEVAP BIRAK