Doğu Karadeniz’de, yeşilin ve doğanın tam kalbinde gerçekleşen Kaçkar Fest, eşsiz bir kamp organizasyonudur. Festivalin eşsizliği, el değmemiş yemyeşil yaylalar, yaşlı ormanlar ve pırıl pırıl akan derelerin içinde gerçekleşiyor olmasından geliyor. Fırtına Vadisi’nin tam ortasında kurulan kamp alanlarında, Türkiye’nin en güzel dağlık alanının manzarasının keyfini çıkarmak mümkün. Akşamları yanan kamp ateşi eşliğinde gerçekleşen mini konserler ise yerel sanatçılarla tanışıklık kurma imkânı sağlamakta. Sanatın, doğanın ve sporun 3 günlük festival boyunca iç içe geçtiği Kaçkar Fest, 2 – 5 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleşmektedir. Festivalde rafting ve zipline gibi eğlenceli aktivitelerin yanı sıra doğa yürüyüşleri de manzara eşliğinde son derece ilgi çekicidir. Horon öğrenme, yoga yapma imkânlarının bulunduğu Kaçkar Fest’te, engebeli arazilerde gerçekleşen yürüyüşlerde yorulmaya hazırlıklı olmak gerekmektedir. Kaçkar Dağları‘ndan dökülmekte olan en yüksek şelalenin yıllar boyunca aşındırarak meydana getirdiği doğal havuzda yüzerek yorgunluk gidermek ve tazelenmek de muhteşem bir histir. Yemyeşil ormanların ve berrak tertemiz suların oluşturduğu muazzam doğal atmosferin tadını çıkarmak oldukça rahatlatıcı ve huzur dolu bir deneyimdir.

Kaçkar Fest’in 3 günlük süreci boyunca birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Doğanın barış ve huzur dolu atmosferi, dostlukların da yeşermesine vesile olmaktadır. Şehrin hızı ve stresinden tamamen uzakta; yeşilin ve suyun sağaltıcı etkisi ile meydana getirdiği sakin ve dingin atmosfer, kamp ziyaretçilerinin de ruh hallerini pozitif yönde değiştirmektedir.

Kaçkar Fest Programı

3 gün boyunca süren kamp festivali Kaçkar Fest’in programı dolu dolu bir akışa sahiptir. Festivalin 1. günü, Çamlıhemşin’den araçlar ile kamp alanına transfer olduktan sonra, çadır kurma işlemleri başlamaktadır. Festival ekibi tarafından kamp alanının tanıtılmasının ardından ise yaklaşık 1 saat süren Tar Deresi Bulut Şelalesi yürüyüşüne çıkılmaktadır. Dar bir vadiden başlayan yürüyüş, Kaçkar Dağları’nın en yüksek yerden akan şelalesine varmaktadır. Şelalenin oluşturduğu doğal havuzda dileyenler yüzüp tertemiz suda ferahlamayı tercih edebilmektedir. Kamp alanına aynı yoldan dönüş yapılmasının ardından tulum dinletisi ile müziğe kendini bırakıp Karadeniz ezgileri ile neşelenmeye vakit ayrılabilir.

Kaçkar Fest’in 2. günü, Türkiye’nin en güzel yaylalarından birinde yürüyüş ile aktif olmaya başlamaktadır. Sal Yaylası’nda başlayan yürüyüş Eğnetap’ın düzüne vararak Ayder Vadisi’ne ve Kaçkar Dağları manzarasına ulaşmaktadır. Bu esnada geçilen Pokut Yaylası’nın muhteşem manzarası, taş ve ahşap karışımı geleneksel mimarisi görülebilmektedir. Yürüyüş sırasında görülen nefes kesici doğal manzaralar, bol bol fotoğraf çekip muhteşem görüntüler yakalama şansı sunmaktadır. Pokut Yaylası’ndan araçlar ile dönüşte ise Fırtınanın serin sularında rafting yapma seçeneğinin yanı sıra kamp alanına dönmek de tercih edilebilmektedir. Akşam ise herkesi kamp ateşinin başında tulum dinletisi beklemektedir.

Kaçkar Fest, 3. gününde doğal güzelliklerin içinden geçerek gene bir dizi muhteşem manzaraya şahit olmaya davet etmektedir. Kamp alanından araçlar ile hareket edip Ayder Yaylası’nın doruklarına gidilmektedir. Bölgede bulunan tek Laz yaylası olan ve buzul gölleri ile ün salmış Avusor Yaylası ise küçük ve taştan evlerle yerleşimin kurulduğu bir yerdir ve Kemerli Kaçkarların hemen dibinde yer almaktadır. Avusor Yaylası’ndan derelerin ana kaynağı olan buzul gölüne tırmanış yapılmaktadır. Derenin buz gibi suyu pek davetkâr olmasa da cesaret edip yüzülebilmektedir. Kamp alanına saat 18.00 sularında vardıktan sonra ise saat 20.30’da gerçekleşecek mini konserde sanat ile ruhu beslemek ve günün yorgunluğunu atmak mümkündür.

Kaçkar Fest’e Nasıl Gidilir?

Kaçkar Fest’in kamp alanına ulaşmak için öncelikle Trabzon’a ulaşmak gerekmektedir. Trabzon’a uçak, otobüs veya özel araç ile geldikten sonra ise Çamlıhemşin’e minibüs ile gidilmektedir.

Türkiye’nin birçok noktasından Hopa otobüsü ile Ardeşen’e ulaşmak mümkündür. Ardeşen’den ise Çamlıhemşin’e giden minibüsler kullanılabilir.

Uçak ile Trabzon’a ulaşıldığı takdirde de havalimanından Pazar servisine binip, varılan yerden de Çamlıhemşin minibüsünü kullanmak gerekmektedir. Ayrıca kamp organizasyonunun ücretli şekilde hizmet veren havalimanı servisinden faydalanmak da mümkündür. Bu servis için önceden kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Kaçkar Fest’e Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kaçkar Fest, bir kamp etkinliği olduğundan, doğal hayat koşullarına uyum sağlayabilmek için birtakım hazırlıklar yapmak gerekmektedir. Yanınıza alacağınız malzemelerin başında çadır, uyku tulumu, mat, kafa feneri, yağmurluk ve yürüyüş botu gelmektedir. Karadeniz’in yağışlı havasından dolayı yedek bir ayakkabı da bulundurmak şarttır. Kampta serin akşamlarda giymek için polar, yürüyüşler için küçük sırt çantası, baton (yürüyüş sopası), yüzmek için mayo, yedek pantolon ve telefonlar için yedek batarya Kaçkar Fest’e giderken hazırda bulundurulması gereken ekipman ve malzemeler arasında sayılabilir.