Kampala, Uganda’nın başkenti ve en büyük şehridir. Victoria Gölü’ne yakın olan orta güney bölümde yer alan kentin yaklaşık nüfusu 2,5 milyondur. Henüz yoğun trafikle bunalmamış bir kent olan Kampala, yürüyerek güvenli bir şekilde gezilecek bir kent, hatta geceleri bile. Fakir bir ülke olan Uganda, Batı’daki sivil toplum kuruluşlarının para yardımı yaptığı ülkelerden biridir ve bu kuruluşların çoğu Kampala’da bulunur.

KAMPALA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Kampala hava durumu

Uganda’nın kuzeyiyle hemen hemen aynı tropikal iklime sahip olan Kampala’da Victoria Gölü’ne yakın olmasının da etkisiyle daha ılıman bir iklim hâkimdir. Ziyarete en uygun dönem ise daha az yağışlı olan haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda öğle vaktinde sıcaklıklar 27 derece civarında iken geceleri rakımdan dolayı 16 dereceye kadar düşebilmektedir. Marttan mayıs ayına kadar yağışlı bir dönem geçiren kentte, bu dönemlerde goril parklarını gezmek zor olabilir.

KAMPALA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Kampala’da görülecek yerler

Çok sayıda tepeye sahip olan kentte, bu tepelerde bulunan yerleri gezebilirsiniz. Kasubi Hill’de bulunan Kasubi Tabyaları’nı, eski Kampala olarak bilinen Kampala Hill’de Rubala Katolik Katedrali’ni görebilirsiniz. Ülke kültürüne ait en güzel örnekleri ise Kampala’nın en önemli pazaryeri olan Owino Market’te inceleyebilirsiniz. Geleneksel eşyaların, kıyafetlerin ve bölgeye özgü yiyeceklerin satıldığı bu alışveriş merkezini mutlaka görmelisiniz. Uganda Crafts 2000 Limited’da ise sevdiklerinize hediyelik eşyalar alarak dönebilirsiniz.

Kampala gezi rehberi