Karadağ, sınırları Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Adriyatik Denizi ile çizilmiş bir Balkan ülkesidir. Başkenti Podgorica aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti’ni oluşturan altı ülkeden biri olan Karadağ, daha sonra Federal Yugoslavya Cumhuriyeti’ne de katılmıştır. 2003 yılında Sırbistan-Karadağ olarak yeni bir birliğin parçası olan ülke, 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Resmi dili Karadağca olan ülkede Hırvatça, Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ise ülkede tanınan diğer dillerdir.

Karadağ’ın en önemli festivallerinden biri olan Kotor Festivali, şubat ayında düzenlenir ve bu festival boyunca hem büyükler hem de çocuklar için maskeli balolar düzenlenir. Festival boyunca caddelerde ve meydanlarda konserler, havai fişek gösterileri, yürüyüşler, geleneksel tiyatro oyunları düzenlenir. Şubat ve mart aylarında düzenlenen Mimoza Festivali ise baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenir. Bu festival boyunca da sanat ve eğlence etkinlikleri düzenlenir ve kostüm giyen kızlar ellerinde çiçeklerle şehirde gezerek arkadaşlarını ve akrabalarını ziyaret ederler. Yaz Müziği Festivali ise haziran ayında başlar ve dört ay boyunca devam eder. Etkinlik boyunca Karadağ’ın müzikal mirasını kutlamak için çeşitli yerlerde çok sayıda konser ve müzik etkinlikleri düzenlenir. Her mevsiminde ayrı bir festival ve çeşitli tatil fırsatlarıyla Karadağ ziyaretçilerini bekliyor.

Karadağ hava durumu

Temmuz ve ağustos aylarında en sıcakdönemlerin yaşandığı Karadağ’da Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Sıcak ve kuru yaz aylarıılık ve yağmurlu kışlar takip eder. Bisiklete binmek ve tırmanış gibi sporlar için ılık kış mevsimi uygunken, deniz kıyısında bir tatil yapmak ve yüzmek için yaz mevsiminde ülkeyi ziyaret etmek iyi bir seçenektir. Yılın her döneminde yapabileceğiniz ayrı bir aktivite vardır; ancak ülke en çok turisti yaz aylarında çeker. Nitekim Avrupa’nın Karadağ sahilleri, Avrupa’nın en iyi sahilleri arasında gösterilir. Ülkenin alçak kesimlerinde Akdeniziklimi görülürken, yüksek kesimlerde kışları kar yağışlı karasal iklime rastlanmaktadır ve bu durum yüksek bölgeleri kayak ve kış turizmine elverişli kılmaktadır.

KARADAĞ’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Karadağ’da görülecek yerler

Karadağ’a gittiğinizde Adriyatik Denizi’nin korsan başkenti sayılan ve tarihi limanı, muhteşem plajlarıyla ünlü Ülgün şehrini görmelisiniz. Yükselen minareleriyle büyük oranda Müslüman şehri olan Ülgün’de lezzetli kebaplar tadıp, harika kahveler içebilirsiniz. Doğayla baş başa kalmak isteyenler için de Tara ve Lim nehirlerinin arasında kalan Biogradska Gora Ulusal Parkı, 500 yıllık ağaçların da bulunduğu eşsiz flora ve faunasıyla doğaseverleri bekliyor. Muhteşem bir manzara ve çizdiği harika portre ile Sveti Stefan köyü de Karadağ’a gidince görülmesi gereken yerlerden biri. Eskiden sadece bir balıkçı köyü olan bölge daha sonra yeniden yapılarak bir otel-köy konseptine dönüşmüş ve Sveti Stefan Oteli lüks bir otel olarak kapılarını yeniden açmıştır. Bu otelin konukları arasında Marilyn Monroe, Sophia Loren ve Kirk Douglas da var. Otelde konaklamadığınız takdirde köye girme imkanınızın olmadığı unutmayın. Bu küçük bölgede konakladığınızda birbirinden güzel iki plaja ulaşabilirsiniz. Biraz da yükseklere çıkmak isterseniz, üzerinde bulunan dairesel bir gözlem noktasından rahatlıkla manzarayı izleyebileceğiniz, Karadağ’ın ismine ilham veren ve ülkenin ulusal gururunun da bir sembolü olan Lovcen Dağı’nı da ziyaret etmelisiniz.

Karadağ gezi rehberi