Karakas,  Güney Amerika ülkesi Venezuela’nın başkentidir. Kent, ülkenin kuzeyinde, yakınındaki ‘nden yükseklikleri 2130 metreye dek çıkan dağlarla ayrılan ve iki yanındaki dağların arasında kıvrılarak ilerleyen dar bir ovada yer alır. Caracas’ın denizden yüksekliği 750 ile 900 metre arasında değişir. Kent içinde Libertador Department Bölgesi’nde 2004 sayımına göre 1,9 milyon kişi yaşasa da, bu sayı çevresindeki  birlikte 5,1 milyonu bulur. Karakas, 1567’de Santiago de León de Caracas adıyla  sömürgeci  tarafından kurulmuştur. 2015 yılında dünyanın şiddet oranı en yüksek şehirleri sıralamasında 100.000 kişi başına 120 cinayet ile ilk sırayı almıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri büyük bir hızla gelişen Karakas’ın kahve, kakao ve deri ihracatı en önemli ticaret kalemlerindendir.

Aralık ayından haziran ayına kadar olan dönemde yoğun yağış alabilen tropikal iklim kuşağında yer almaktadır. Bu sebeple aslında her dönem seyahate elverişlidir ancak yağmurdan etkilenmemek için yağış dönemleri dikkate alınabilir. Seyahatinizde katılabileceğiniz bazı aktiviteler şunlardır; temmuz ayında Bolivar’ın Doğumgünü, şubat ayında Virgen de la Candelaria, mayıs ayında La Cruz de Mayo ve haziran ayında ise Los Diablos Danzante on Corpus Cristi ve Los Tambores de San Juan etkinlikleri düzenlenir.

KARAKAS’A NE ZAMAN GİDİLİR?Karakas’da Hava Durumu

Karakas tropikal iklim kuşağının etkisi altındadır. Yıl boyunca en yüksek ve en düşük sıcaklıklar arasında fazla sıcaklık farkı bulunmamaktadır. Yılın ortalama sıcaklığı 23 derece olup neredeyse 12 ayın tamamında 23 derece sıcaklık yaşanmaktadır. Yoğun nem içeren iklimde sıcaklıkla yoğunlaşan hava şehrin sürekli yağış almasına sebebiyet vermektedir. Hazirandan aralık aylarına kadar yağış oranları nispeten düşmektedir. Ve iklim seyahat etmek için olduğunca elverişli hale gelmektedir. Güneş yüzünü yıl boyunca göstermektedir.

Yılın en serin ayı 21 derece sıcaklıkla ocak ayıdır. 24 derece sıcaklık ile mayıs ayı ise en yüksek sıcaklığa ulaşılan aydır. Güneş ışınları yıl boyunca 50 ile 90 derece açı ile düşmektedir. Ve güneşin yeryüzüne düşme açısı hiç bir zaman 50 derecenin altına düşmemektedir. Yıllık yağış miktarı 1000 ile 2000 milimetre arasında değişmektedir. Ekvatoral iklim ile Çöl iklimi arasında geçiş iklimine sahiptir. Şehir en çok yağışı yaz döneminde yani güneş ışınlarının yeryüzüne en çok dik geldiği dönemde almaktadır. Bu demek oluyor ki güneşin diğer yarım küreye dik geldiği dönemler bu şehrin kurak geçirdiği dönemlere denk gelmektedir. Aynı zamanda şehirde ikliminde etkisiyle Hindistan cevizi, avokado ve muz gibi meyvelerden bolca tüketebilirsiniz. Karakas’a ziyaret edeceksiniz çantanızı yağışlı havalara hazırlık olarak düzenlemenizi tavsiye ederiz.

Karakas’da Görülecek Yerler

Karakas Gezi Rehberi İçin