Fas’ın en büyük şehri olan Kazablanka aynı zamanda ülkenin endüstriyel ve ekonomik kalbidir. Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın unutulmaz filmi Kazablanka ile turistik açıdan daha da cazip bir destinasyona dönüşen kent, 2000 yıldan fazla bir yerleşim geçmişine sahiptir. Kentin 4 milyonu aşkın nüfusu vardır. Atlantik kıyısında yer alan bu şehir kozmopolit yapısıyla dikkat çekiyor. Özellikle canlı gece hayatı turistlere harika bir deneyim yaşatabilir. Fas turizminin lokomotiflerinden biri olan Kazablanka’daki harika manzaralara şahitlik etmeye hazırsanız ne zaman gideceğiniz hakkında da fikir sahibi olmalısınız.

Kazablanka her sene pek çok uluslararası festivale ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yaz aylarında düzenlenen etkinliklerden Jazzablanca Festivali her nisan ayında dünya caz müzisyenlerini ağırlar. Mayıs ayında düzenlenen Amazigh Tiyatro Festivali ise Berberi sanat ve tiyatrosunu kutlar. Berberi dilinde gerçekleştirilen etkinlikler sonunda ödül töreni de gerçekleştirilir. Eylül ayının ikinci haftasında gerçekleştirilen L’Boulevard ise kentin yerel müziğiyle tanışmak için fırsat niteliğindedir.

Kazablanka hava durumu

Davetkâr bir iklime sahip olan kentte Akdeniz iklimi hâkimdir. Değişken iklimi sayesinde yıl boyunca ziyaret edilebilen kenti açık güneşli ve yağmurlu olarak arzuluyorsanız yaz ayları bunun için oldukça ideal. Kanarya sıcak su akıntısı etkisinde kalan şehrin yaz dönemindeki ortalama sıcaklığı 25 derecedir. Yağışın çok az gözlendiği bu dönemde seyahatinizi engelsiz olarak tamamlayabilirsiniz. Kültürel, dini ve geleneksel festivallerin düzenlendiği yaz ayları uygun hava şartlarıyla da Kazablanka’yı ziyaret etmek için en uygun dönemdir. Kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı geçer. Bundan dolayı turistler tarafından pek tercih edilmez. Ancak düşük bütçeli bir tatilin anahtarının kış mevsimi olduğunu söylemekte fayda var. Ucuz uçak biletlerini, konaklama hizmetlerini ve indirimli alışveriş keyfini kış aylarında yaşayabilirsiniz.

Yaz aylarında havanın fazla sıcak olabildiği gerçeğinin aklınızda olması gerek. Eğer kenti bu dönemde ziyaret edecekseniz yanınıza mutlaka şapka alın ve bol su tüketmeye özen gösterin. Kenti ziyaret etmek için tavsiye edilen dönemler mayıs ve kasım aylarıdır. Neredeyse hiç yağış görülmeyen yaz aylarının aksine bu dönemde yağan yağmurlar rahatlatıcı özeliğe sahiptir.

Kazablanka’da gezilecek yerler

Endülüs ve Fransız etkilerini görebileceğiniz Muhammed V Meydanı kentin en ünlü toplanma merkezidir. Parc de La Ligue Arabe ise kentin en büyük parkıdır. Bu devasa yeşil parkta keyifli yürüyüşler gerçekleştirirken mükemmel manzaralarla anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Ancak Kazablanka denilince akla İslami ibadet merkezlerinin en büyüklerinden biri olan 2. Hasan Camii gelir. 210 metre ile en uzun minareye sahip olan camiyi mutlaka görmelisiniz. Kendine özgü yöresel lezzetlere sahip olan kentte alışverişin de keyfine varmalısınız. Sevdiklerinize argan yağı, yerel erkek giysisi cellabe ve kuka tesbihi gibi hediyeler alarak dönebilirsiniz.

Kazablanka gezi rehberi için