Kiev, Ukrayna’nın başkenti aynı zamanda da en büyük şehridir. Kiev Moskova’nın 756 kilometre uzağında bulunur. Resmi dili Ukraynaca olan Kiev’de ayrıca Rusça da konuşulur. Kiev’in para birimi Grivna’dır.  Kiev’in Türk Lirası Kiev’de değerlidir.  Bu nedenle Kiev gezisi cebinizi pek yakmayacaktır.  Şehirde oldukça ucuzdur. Türkiye ile Ukrayna arasında saat farkı yoktur.  Kiev’in adı Türkçedir, Kiev şehrini kuran Türkler nehir kıyısındaki yerleşim yerlerindeki ev anlamına gelen Kiev ismini kullanmışlar.  Kiev’in tarihi geçmişi 1500 yıllarına kadar uzanır.

İstanbul Kiev arası uçak seferiyle yaklaşık 2 saat sürmektedir. Havaalanı şehir merkezi arası mesafe ise 40 km civarındadır. Kiev muhteşem yeşilliğiyle sizleri karşılar. Şehrin her yanında büyük ağaçlarla dolu parklara rastlarsınız. Ayrıca Kiev’In tam ortasından Dinyaper Nehri geçmektedir. Kiev, ekonomik olarak ticaretin ve sanayinin merkezi durumundadır. Kiev’de şehir içi ulaşım genellikle metrolarla sağlanmaktadır. Kiev’in metrosu dünyanın en büyük metrolarından biridir.  Kiev’de yemek molası için pek çok mutfak kültürüne ait yemekler bulunan restoranları bulabilirsiniz. Kiev yıl boyunca renkli festivallere ev sahipliği yapar. Mart ayında Kiev Moda Haftası, mayısın son haftası Kiev Günü, 29 Mayıs’ta Ukrayna Bisiklet Günü gerçekleşir.

Hava Durumu

Kiev’de hâkim olan iklim karasal iklimdir. Yazlar sıcak ve nemli geçerken kış ayları soğuk ve sert geçer. Ocak ve şubat aylarında sıcaklık sıfırın altına düşer. Kent genelinde sürekli yağış görülür. Yaz aylarının kuraklığında bile Kiev’e yağmur yağabilir. Yazın ortalama sıcaklık 20 derecedir ve oldukça nemli bir hava hâkimdir.

Kiev’e gitmek için en uygun zaman yaz ve ilkbahar aylarıdır. Şehre gitmek için sıcak zamanları tercih etmek doğru olacaktır.

Festivallerin yoğun olarak gerçekleştiği mayıs ayı Kiev’e gitmek için uygun zamanlardan biridir. Kiev’de yılın en sıcak ve en fazla yağış alan ayı temmuzdur. En soğuk ay ise ocaktır.  Kiev’in kış aylarında –20 dereceyi gördüğü zamanlar olmuştur. Kasım ortasında karla kaplanan şehir martın sonuna dek bembeyazdır. Kentte kış sporlarıyla ilgilenenler için pek çok imkân da mevcuttur.

Kiev’de Görülecek Yerler

Kiev, 1500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Kiev rengârenk çiçekleriyle, parklarıyla ve kültürel güzellikleriyle Ukrayna’nın incisidir.  Kentin modern sokak ve caddelerinde gezmek keyif verir.  Kentin ortasından geçen Dinyeper Nehri’nin manzarası insanı büyüler.  Kiev sanatsal etkinliklerin başkenti gibidir. Ayrıca kentin mimarisi, görselliğiyle kendine hayran bırakır.  Kiev’de gezilecek yerlerin başında Özgürlük Meydanı yer alıyor. Bu meydan kent halkının sıklıkla gittiği başlıca meydanlardan biridir. Yemyeşil alanlarda oturabilir, bu güzel meydanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kiev’de görülmesi gereken bir diğer durak ise Sofya Katedrali’dir. Bu güzel yapı UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdırmıştır.  Kiev’de yer alan Kyoto Parkı, Japonya ve Ukrayna’nın dostluk sembolüdür. Özelikle bahar aylarınba bu parkta vakit geçirmelisiniz. Kiev’de gezilmesi gereken ilgi çekici yerlerden biri de Ekmek Müzesi’dir.  Ekmek Müzesi’nde pasta, kek ve böreklerin yapım aşamalarını izleyebilirsiniz. Ukrayna “Avrupa’nın Ekmek Sepeti” olarak anılır. Bu nedenle bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.  Kent içinde gezilecek yerler listesine Klov Sarayı’nı, Altın Kapı’yı II. Dünya Savaşı Müzesi’ni eklemelisiniz.

Kiev gezi rehberi