Köln Kuzey Ren-Vestfalya Eyalti’nin en büyük, Almanya’nınsa 4. en büyük kentidir. Şehir Ren Nehri’nin iki yakasına kurulmuştur. Eyaletin başkenti Düsseldorf’a 40 kilometre uzaklıkta yer alır. Köln, etrafında küçük yerleşim yerleri olan büyük bir şehirdir. Bu ufak yerleşim yerleriyle birlikte nüfusu 2 milyon civarındadır. Şehirde birçok yabancı da ikamet ettiğinden kozmopolit bir yapıya sahiptir. Köln, eyalet için demiryolu ve havayolu açısından önemli bir transfer merkezi ve eyaletin en önemli kültür-sanat, bilim, eğlence ve ticaret merkezidir.

Almanya’nın en büyük şenliklerinden Köln Karnavalı, 11. ayın 11. gününde, saat 11.11’de başlamaktadır. Karnaval günlerce kutlanır ve mola verildikten sonra şubat ayında devam eder. Turistler ve Almanlardan büyük ilgi gören karnavala milyonlarca kişi katılması açısından oldukça büyük bir festivaldir. Jamaika müziği reggae müziğin önemli etkinliklerinden, Avrupa’nın en büyük reggae festivali Summerjam Köln’de yazın düzenlenen ilgi çekici etkinlikler arasında sayılabilir.

Köln Hava Durumu

Köln Almanya’nın en sıcak şehirlerindendir. Kent genellikle rüzgârsız ve ılıman bir hava durumuna sahiptir. Şehirde ılıman-okyanusal iklimin hâkim olduğu görülür. Bu yüzden Köln’de kışlar soğuk, yazlar ise sıcak geçmektedir. Ayrıca şehir Almanya’nın en bulutlu şehirlerindendir. Şehir yılda yalnızca 1427 saat güneş görmektedir. Köln’de yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık 10 derece olarak ölçülmüştür. Ölçülen yıllık en yüksek ortalama sıcaklık yaklaşık 15 derece iken en düşük yaklaşık 6 derecedir.

Köln’e düşen yıllık ortalama yağış miktarı ise 838 milimetre civarındadır. Yağışlar Almanya’nın ortalamasının üzerinde seyretmektedir. En fazla yağışın görüldüğü ay haziranken en az yağış nisan ayında düşmektedir. Ren Nehri, şehrin hava durumuna etki etmektedir. Şehrin çukurda yer almasından dolayı da yaz aylarında nem oranı yüksek seyreder. Bu sebeplerden dolayı yaz aylarında yağışlar görülmektedir. Köln ziyaret etmek için aslında her mevsim uygun bir kenttir. Fakat ziyaret için, hava koşullarının nispeten daha güneşli ve rahatça gezmek için elverişli olduğu aylar nisan, mayıs ve haziran ayları tercih edilebilir.

Köln’de Görülecek Yerler

Köln’de oldukça büyük ve görkemli bir yapı olan Köln Katedrali “bitirilmeyen katedral” olarak nam salmıştır. Katedralin yapımına 1248 yılında başlanmış, 1473’te maddi imkânsızlıklar dolayısı ile yüzyıllar boyunca inşaata ara verilmiş ve 632 yıl sonra 19. yüzyılda yapımı tamamlanmıştır. Katedral Katolik mezhebi için inşa edilmiştir. Gotik bir yapı olan katedral 7000 metrekarelik bir alana yayılmıştır.

Köln Katedrali’ne birkaç dakika uzaklıktaki Roma-Germen Müzesi (Römisch-Germanisches Museum) ise şehrin Roma yerleşimi tarihi üzerine önemli arkeolojik kalıntıları sergilemektedir.  Hayvan çeşitliliğine şahit olmak, yağmur ormanı içindeki kuş çeşitliliğini izlemek için Almanya’nın en eski hayvanat bahçelerinden Köln Hayvanat Bahçesi oldukça ilgi çekici gezilecek bir bölge olarak sayılabilir. Ayrıca hayvanat bahçesinde ziyaretçilerin hayvanlarla daha yakın temasta bulunabilmesi için alanlar da bulunmaktadır.

Köln Gezi Rehberi