Kotor, bir Balkan ülkesi olan Karadağ’ın bir sahil kasabasıdır. Şehir Adriyatik Denizi’nde Kotor Körfezi’nin tenha bir bölümünde yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık 14,000’dür. Şehrin tarihi epey eskilere, M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Tarih boyunca Adriyatik Denizi’nin en önemli kıyılarından biri olmuştur. Şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Şehir kültürel açıdan oldukça çeşitlidir ve tarihsel olarak önemli yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Şehir sahip olduğu koyu, Ortaçağ’dan kalma eserleri ve Venedik mimarisiyle etkileyici bir atmosfere sahiptir.

Kotor’un sembollerinden Kotor Karnavalı, şubat ayında düzenlenen oldukça büyük bir festivaldir. Yerel yemeklerin tadılabileceği, dans gösterilerinin izlenebileceği karnavalda çocuklara özel etkinlikler de düzenlenmektedir. Şehrin savunulmasını temsilen gerçekleştirilen Dan Svetog Trupina, 9. yüzyıldan beri gerçekleştirilen geleneksel bir festivaldir. Festival kiliselerde, sokaklarda; dans ve müzikler ile şubat ayında kutlanmaktadır. Şehirde aynı zamanda geceleri otantik müzik dinlenebilecek geleneksel mekânlara da rastlamak mümkün.

Kotor Hava Durumu

Kotor’da nemli tropikal iklim hâkimdir. İklimi sıcak ve ılımandır. Yağışların daha sık görüldüğü mevsim kış mevsimidir. Yaz aylarına oranla kış aylarında daha fazla yağış olduğu kaydedilmiştir. Kotor hava durumunda yıllık ölçülen en yüksek ortalama sıcaklık 18 derece iken en düşüğü yaklaşık 8,5 derecedir. Sıcaklıkların en yüksek olduğu aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda sıcaklıklar ortalama 28 derece civarında seyreder.

Sıcaklıkların en düşük olduğu aylar ise aralık ve şubat ayları arasıdır. Bu aylarda sıcaklıklar ortalama 2 derecedir. Yıllık ortalama düşen yağış miktarı ise 1,398 milimetre ile yüksek rakamlardadır. Yağış en fazla kış mevsiminin yaşandığı kasım ayında düşer. Bu ayda düşen yağış miktarı ortalama 194 milimetredir. Yağışların en az görüldüğü ay ise temmuz ayıdır ve bu ayda ortalama 42 milimetre yağış düştüğü kaydedilmiştir. Kotor’u ziyaret etmek için kış aylarında yağış görüldüğünden daha kuru ve sıcak geçen yaz ayları tercih edilebilir.

Kotor’da Görülecek Yerler

Kotor Old Town, şehrin tarihinin izlenebildiği oldukça önemli bir merkezdir. Birbirine geçmiş dar sokakları ve Ortaçağ’dan kalma mimarisi şehri gezenlere etkileyici bir deneyim sunmaktadır. Bu bölgede yer alan tiyatro, kilise, katedral ve saat kulesi kasabanın kültürünü oluşturmaktadır. Bölgenin en büyük kilisesi St. Nicolas, 8. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, 19. yüzyılda yapılmış Napoleon Tiyatrosu görülmesi gereken önemli yerler arasında sayılabilir.

Kotor denizcileriyle ünlüdür. Denizcilik Müzesi şehrin tarihi mirası ve kültürü açısından büyük önem arz etmektedir. Müzede anı olarak satın alınabilecek devlet adamları ve zanaatkârlar ile ilgili ürünler de satılmaktadır. Gospa od Skrpjela Adası, körfezde konumlanmış bir adadır. Bu ada ile birlikte Sveti Djordje Adaları denizciler tarafından oluşturulmuş yapay adalardır. Üstünde kiliselerin de yer aldığı adalar hakkında birçok denizcilik efsanesi konuşulmaktadır.

Kotor Gezi Rehberi