Krakow yalnızca tarihi ve görsel bir mücevher değil, aynı zamanda Polonya’nın en büyük ikinci şehri ve Wisla Nehri’nin kıyılarıyla kaplıdır. Çevredeki toplulukları da dahil edersek, Karpat Dağları eteklerindeki metropolitan bölgedeki yerleşimci sayısı 1,4 milyondan fazladır. Tarihi 7. yüzyıla kadar uzanan kent, Polonya’nın akademik, kültürel ve ekonomik hayatının önde gelen merkezlerinden biridir.

Kültür ve tarih severlerin yakından takip ettiği Wianki Festival her sene haziran ayında düzenlenmektedir. Bir tür pagan inancından kaynağını alan festival kapsamında pek çok insan Wisla Nehri kıyısında bir araya gelir. Pek çok müzisyenin sahne aldığı festivalde çelenkler kadınlar tarafından nehre bırakılır ve yazın gelişi kutlanır. Krakow’un bir diğer popüler etkinliği ise her sene ağustosun ikinci haftasında gerçekleştirilen Music in Old Cracow Festival’dir. Geçmişi hayli eskiye dayanan festival beş yüz yıl öncesinin müzik kültürüne de ışık tutar.

Krakow hava durumu

Krakow’u ziyaret etmek için en uygun zamanlar sonbahar ve ilkbahar mevsimleridir. Aslında senenin her döneminde ziyaret etmeye uygun olan Krakow’da bilhassa bu dönemlerde oldukça iyi hava koşulları mevcuttur. Turistlerin en yoğun ilgi gösterdiği dönem ise yaz sezonu ortasıdır. Bu zamanlarda oldukça nemli havalar gözlenir. Yaz sezonunun en büyük dezavantajı ise konaklama ve uçak masraflarının yüksek olmasıdır. Eğer tatilinizi ucuza kapatmak ve hava sıcaklıklarının 20 derece dolaylarında seyretmesini istiyorsanız mayıs-haziran ve eylül-ekim ayları uygun olacaktır. Yıl boyunca kültürel etkinlikler düzenlenir. Eğer kayak yapmak isterseniz, Tatra Dağı zirveleri karla kaplı olduğu için kış ayında Krakow’u ziyaret etmek de mantıklı bir seçenek olabilir. Kış aylarında sıcaklıklar ortalama 0 derecedir.

Birinci ve ikinci dünya savaşlarını en az hasarla atlatan Krakow’da tarihi yapıların büyük bölümü korunmuştur. Popüler turistik noktaların birçoğu Old Town (Eski Şehir) bölgesinde bulunur. Old Town’da bulunan Kazimierz ilçesindeki Yahudi mirasları oldukça ilgi çekicidir. Örneğin Remuh Sinagogu 1557’de inşa edilen ihtişamlı bir yapıdır. Krakow’a gelen gezginler ise genellikle Auschwitz-Birkenau kampını ziyaret ediyor. Nazi kamplarının bulunduğu bu bölgede 2. Dünya Savaşı’nın en acı izlerini görebilirsiniz.

Krakow’da görülecek yerler

Tarihi izlerini hala koruyan Krakow’da görülecek pek çok destinasyon vardır. Polonyalı ve uluslararası sanatçıların eserlerinin sergilendiği güzel sanatlar müzesi Ulusal Müze bu adreslerden birisidir. Dışarıdan bakıldığında Krakow’un pek çok tarihi binası gibi ihtişamlı görünen Manggha’nın içi hayli şaşırtıcıdır. Antik Japon sanatları, seramikler ve ahşap işlerden oluşan koleksiyonuyla Japon sanatları ve teknolojisinin kentteki adresi olan Manggha adını Hokusai’nin meşhur çizgi serisinden alır. Krakow’un en eski ve güzel yapılarından Stara Sinagogu’nun geçmişi ise 15. yüzyıla denk dayanmaktadır.  Geçmişi 1257’ye dayanan Rynek Glowny ise Ortaçağ Avrupası’ndan bu yana varlığını sürdüren meşhur meydanlarıdır. Meydanda pek çok eski ev, kilise, gotik yapı, 19. yüzyıl Polonya sanatının etkilerini taşıyan galeri ve sokak sanatçısına rastlayabilirsiniz.

Krakow gezi rehberi