Küba, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nın en görkemli kutlandığı ülkelerden biridir. Bu nedenden ötürüdür ki, 1 Mayıs dendiğinde akla ilk gelen yer Küba’dır. Çeşitli milletlerin başkent Havana’da toplanmasıyla meydana gelen kutlamalar görülmeye değerdir. Sabahın erken saatlerinden itibaren halk, sokaklara, meydanlara iner. Eskiden Fidel Castro’nun nutuklarını attığı Devrim Meydanı’nda toplanan halk, Jose Marti heykelinin önünde şarkılar söyleyip marşlar okur. Fidel Castro 1926 – 2016 yıllarında Küba’da yaşamış Küba Devrimi’nin önderidir. Jose Marti ise Küba’nın bağımsızlığını savunan ve yazar ve şairdir. Ayrıca Che Guevara tişörtleri giyen halk Küba diktatörü Fulgencio Batista’yı devirmenin mutluluğunu tekrar yaşar. Che Guevara sosyalist devrimci hareketlerin bir sembolü olarak bilinir. Yüz binlerce farklı kültürden, dilden, dinden insanın bir araya gelerek şarkılar söylediği, naralar attığı bu törenler barış ve kardeşlik içinde geçer. Emekçilerin haklı gerekçelerini dile getirdikleri bu etkinlik işçi haklarının korunması ve gelişebilmesi için gerekli ortamı sağlamaktadır. Devlet başkanı Raul Castro da bu kutlamalara katılımıyla destek vermektedir.

 

1 Mayıs nedir?

İşçi ve emekçilerin bir araya geldiği, dayanışma ve haksızlıklara karşı mücadelenin dünya çapında kutlandığı bir gündür. 1 Mayıs, 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde inşaat ve taş işçilerinin günlük çalışma saatlerinin azaltılması için yaptıkları yürüyüşle başlar.

1 Mayıs’ta ne yapılır?

1 Mayıs öncesinde güzel bir uyku çektikten sonra bir turist olarak yapmanız gereken ilk şey kallavi bir kahvaltı yapmaktır. Bu kahvaltı sabahın ilk saatlerinde yapılarak tüm günün enerjisi toplanmalıdır. Daha sonra millî bayraklarınızı alıp, baskılı tişörtlerinizi giyerek kendinizi sokakların kalabalığına bırakabilirsiniz. Kalabalık sizi içine alıp gitmeniz gereken yöne doğru ilerletecektir. Devrim Meydanı’na vardığınızda özgürlük anıtının önünde yapılan konuşmaları dinleyebilirsiniz. Halk çıt bile çıkarmaksızın yapılan konuşmaları dinledikten sonra başlayan eğlenceli müziklerle coşkularını dışa vururlar. Ülkenin devrim ve dans kelimeleriyle anılmasına şaşmamak gerek.

Gezilecek Yerler

Havana 2,2 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehirlerindendir. Uzun yıllar boyunca İspanyolların sömürgesi altında kalmasından dolayı bazı kesimlerinde İspanyol etkisi hala görülmektedir. Havana şehrinin sokakları klasik arabalarla süslüdür. Turizmin göz bebeği olan Havana’ya kadar gelmişken 1 Mayıs kutlamaları sonrası çevreyi turlamadan dönmek olmaz. “Havana’da görülmesi gereken yerler nerelerdir?” diye soracak olursanız size birkaç önerimiz var.

Havana Eski Kenti: Otantik binaların yer aldığı Eski Havana, 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. İrili ufaklı renk renk dizilmiş evleri, barok tarzı binalarıyla tüm ihtişamıyla bu listeye girmeyi bittabi hak ediyor.

Devrim Meydanı: Havana’nın en ünlü meydanlarından olan Devrim Meydanı Fidel Castro’nun ünlü nutuklarıyla hatırlanır.

Devrim Müzesi: Fidel Castro ve arkadaşlarının devrimi nasıl gerçekleştirdiğini adım adım gösteren müze, ihtişamlı mimarisi ve kubbesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Küba’yı tanımak ve tarihini öğrenmek için gidilebilecek en önemli merkezlerden biri de Devrim Müzesi’dir.

El Malecon: Küba filmlerinin starı olan Havana’nın kordon boyunda özgürlüğün simgesi denizi izleyerek yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüşleriniz akşam saatlerine kaldıysa şanslısınız. Çünkü buradan gün batımını izlemek sizin için harika bir keyif olacaktır.

Küba Hakkında Genel Bilgi

Resmiyette Küba Cumhuriyeti olarak bilinen ülke Karayipler’de konumlanmıştır ve Karayipler’in en büyük adasıdır. Başkenti Havana olan Küba Cumhuriyet’inin resmî dili ise İspanyolcadır. Ülke tropikal bir iklimle ödüllendirilmiştir. Mutfağı, Karayip ve İspanyol mutfağının bir karmasıdır.

Nasıl gidilir?

Özellikle Türk turistlerin 1 Mayıs kutlamalarına aşırı ilgisinden dolayı seyahat şirketleri, bu güne özel turlar düzenlemektedir. Tur şirketlerine bağlı kalmayıp, bağımsız hareket etmek isterseniz de ülkemizden yaklaşık 15 saatlik uçuşla Havana’ya ulaşmanız mümkün. Jose Marti Uluslararası Havaalanı’ndan otobüs veya taksilerle şehrin merkezine ulaşım sağlanabilir.

Küba Para Birimleri

Küba’nın para birimleri Küba Pesosu (CUP) ve Çevirebilir Küba Pesosu (CUC) olmak üzere iki çeşittir. Çevirebilir Küba Pesosu turistlerin kullanımı içindir. 1 CUC yaklaşık 4;23 Türk lirasıdır

*Kur bilgisi 2018 mayıs ayında güncellenmiştir.

Nerede Kalınır?

1 Mayıs’ı Küba’da kutlamak istiyorsanız aylar öncesinden yerinizi ayırmanız şart. Yüz binlerin ilgi odağı olan bu kutlamalar maalesef kalacak yer sorunlarını da beraberinde getiriyor. Paseo 206 Boutique Hotel fiyatları el yakmasına karşın en iyi hizmeti sunanlar arasında başı çekiyor. Daha uygun fiyatlarıyla ikinci sırayı Hotel Roc Presidente alıyor.