1 Temmuz 1961’den beri sosyalist bir yönetime sahip olan Küba, ya da resmi adıyla Küba Cumhuriyeti, Karayip Denizi ve Kuzey Atlantik Okyanus’u arasında bulunan en büyük Karayip Adasıdır. Bu küçük ada ülkesi, sosyalist ilkelere dayalı, devlet kontrollü planlı bir ekonomiye sahiptir; ekonomisinin büyük bir kısmını turizm oluşturur. 11 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Küba, özellikle tıp alanında yaptığı çalışmalarla tanınır.

İnce kumlu plajları, yemyeşil tepeleri, yaban hayatı açısından zengin yağmur ormanları ve şelaleleri, gösterişli sıradağları ve canlı şehirleri ve devrimci siyasete sarılmış sistemiyle Küba Adası haklı olarak gezegenin en kendine has adreslerinden biri. Küba’da her sene temmuz ayının son haftasında Fiesta del Fuego festivali düzenlenir. Karayiplerin en sıcak kültürel festivali olarak lanse edilen etkinlik, Santiagao de Cuba’da düzenlenmektedir. Pek çok müzik ve dans performansının gerçekleştirildiği etkinlik çok sayıda turisti de ağırlamaktadır.

Küba hava durumu

Yıllık ortalama sıcaklığı 26 derece olan Küba, yarı tropik bir iklime sahiptir; haziran ve ekim ayları arasında çok şiddetli kasırgalar, mayıs ve ekim ayları arasında da yoğun yağışlar yaşanır. Sene boyunca sıcak olan Küba’da nem oranı yüzde 75 ile 95 arasındadır. Ticaret rüzgârları (alize rüzgârları) ve deniz meltemlerinden dolayı Küba’nın sahil kısmı, iç kısımlarına göre daha yaşanılabilir bölgelerdir. Küba’nın doğusu, her yıl, özellikle ağustos ve ekim ayları arasında, büyük ekonomik kayıplara yol açan kasırgalara sahne olur.

Haziran ve ağustos ayları yaz dönemi olarak geçer Küba’da ve yılın en sıcak aylarıdır. Diğer taraftan, yılın en hareketli dönemidir; birçok festival ve karnavala ev sahipliği yapar. Özellikle, başkent Havana çok hareketli ve eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapar. Küba’ya gitmek için en ideal periyot aralık ve nisan arasıdır. Bu dönemde pek çok yerel festival de düzenlenmektedir. Ocak şubat arası dönem ise taze havası ve açık gökyüzüyle eşsiz manzaralar sunar. Bu zaman aralığında hava açıktır fakat aynı zamanda serindir. Küba’nın turistik açıdan en kalabalık olduğu dönem ise havanın ısınmaya başladığı mart ve nisan aylarıdır.

Küba’da görülecek yerler

Orta Amerika’nın bu kendine özgü ve gizemli ada ülkesinde, eğlenceli vakit geçirebileceğiniz ve görülmeye değer birçok destinasyon mevcuttur. Eğer Küba’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız “gezilecek yerler” listenizin başında Havana mutlaka olmalıdır. Doğal güzelliklerinden tarihsel yapılarına kadar birçok turistik noktayı içinde barındıran bu şehir, muazzam bir tarih hafızasına sahiptir. Bunun dışında, harika sahilleri ve hareketli gece hayatıyla Varadero, 1958 Devrimi’nde özgürleştirilen ilk şehir olan Santa Clara da seyahat rotanızda yer almalıdır. Turkuaz denizi, UNESCO koruması altındaki biyosferi ve eşsiz manzarasıyla Küba senenin hangi zamanında giderseniz gidin size unutulmaz zamanlar yaşatacaktır.

Küba gezi rehberi