Kudüs, İsrail’in başkenti ve en büyük kentidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kudüs; Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerinde kutsal bir şehirdir. Dinlerdeki kutsal konumu dolayısıyla tarihi boyunca onlarca kez işgal edilen ve birçok kez tahribata uğrayan bu kentte ilk yerleşimler Milattan Önce 3000’li yıllarda başlamıştır. 800 bin civarında nüfusu vardır. Nüfusun büyük bölümü Yahudiler ve Müslümanlardan oluşur. Kudüs; Eski Şehir, Yahudi, Müslüman, Ermeni ve HIristiyan olmak üzere farklı bölgelere ayrılmıştır. Kentin Eski Şehir bölümü ve bu bölümde bulunan duvarlar UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve koruma altındadır. Üç semavi dinin de nefes aldığıbu bölgenin hem tarihi, hem kültürel hem dini değeri şüphe götürmez elbette. Batı Kudüs bölümü aynı zamanda Yeni Kudüs olarak da bilinmektedir. Kentin modern bölgesi olan bu alan modern ticaretin de kalbidir. Doğu Kudüs bölümü ise 1967 senesinde Ürdün’den 6 günlük savaş sonrasında alınan kısımdır. Hıristyan ve Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı kısım da burasıdır.

KUDÜS’E NE ZAMAN GİDİLİR?Kudüs hava durumu

Kudüs’in ikilimi genel olarak Akdeniz iklimine yakın olsa da yaz mevsimi sıcak ve kuru oluşu kış mevsimi ise serin ve yağışlı oluşuyla alışılmış Akdeniz iklimine göre biraz daha keskin özellikler gösterir denebilir. Özellikle kış mevsimi kentte hayli yağışlıdır. Özellikle ekim ve nisan ayları oldukça yağışlı geçer. Kentte yaşanan en soğuk zaman ise ocak ayıdır. Fakat sıcaklığın sıfır derecenin altına düştüğü çok nadir görülür. Dolayısıyla kar yağışından bahsetmek mümkün değildir. Yaz mevsimi oldukça sıcak ve kuru geçmektedir. Özellikle mayıs ve eylül ayları arasında neredeyse hiç yağış düşmemektedir. Bu dönemde sıcaklıklar 30 derece civarında seyretmektedir. Fakat kent çöle yakın bir konumda bulunduğu için geceleri hava sıcaklığının aniden düşme ihtimaline karşılık tedbirli olmakta fayda var.

Kudüs’ü ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kudüs’teki ilkbahar sıcak hava, az yağış, açık gökyüzü ve çiçek açan manzaralarla karakterize edilebilir. Bu aylarda ortalama sıcaklıklar 26-28 derece civarında iken güz ayları da ziyaret için oldukça elverişli şartlar sunar. Yaz aylarında yağış hiç görülmezken sıcaklık ortalaması ise 30 derece civarındadır. Ancak yaz döneminde Avrupalı ve Amerikalı turistlerin akınına uğrayan kent aşırı kalabalık olduğu için turizm için pek tavsiye edilen bir dönem değildir.

Kudüs’te görülecek yerler

Kudüs, gezginlerin görebileceği çok sayıda muhteşem turistik alanlara sahiptir. Özellikle Eski Şehir (Old Town) bölgesinde birçok cazibe merkezi yer alır. Yahudiler için kutsal olan Tapınak Dağı ve Ağlama Duvarı, Hristiyanlar için kutsal olan Kutsal Kabir Kilisesi ve Müslümanlar için kutsal olan Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerdir. Ermeni Mahallesi’nde yer alan Hz. Davud’un Mezarı ve Zion Dağı da görülmesi gereken yerlerdendir. Bu tarihi ve dini şehirde esasen görülmeye değer onlarca lokasyon bulunmaktadır.

Kudüs gezi rehberi için: