Başkenti Pyongyang olan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, yani daha çok bilinen adıyla Kuzey Kore bir Doğu Asya ülkesidir. Sosyalizm ile yönetilen ülkenin devlet başkanı Kim Jong-un’dur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Kuzey Kore, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği; Güney Kore ise Amerika Birleşik Devletleri yönetimine girmiştir. Bu dönemde yaşanan birleşme çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine 1950 yılında Kore Savaşı çıkmış ve büyük kayıpların verildiği bu savaşın ardından Güney Kore ve Kuzey Kore dünyanın en sıkı denetlenen sınırıyla ayrılmıştır. Kuzey Kore’de, Güney Kore’de olduğu gibi Korece konuşulmaktadır; fakat kendine has bir diyalekti vardır. Ülkede inanç özgürlüğü vardır fakat politika olarak devlet ateizmi benimsenmiştir. Nüfusun yüzde 65’inin herhangi bir dine mensup olmadığı ülkede Kore Şamanizmi, Hristiyanlık ve Budizm’e inananlar vardır.

Kuzey Kore hava durumu

Muson ikliminin etkisi altında olan bölgede genel olarak ılıman bir hava hakimdir. Yaz mevsimi başında kısa bir yağmurlu dönem yaşanır. Bahar aylarında çok ağır bir yağışlı dönemin yaşandığı ülkede yaz ayları kurak geçer.  2007 yılında yaşanan bir sel felaketinde binlerce kişi hayatını kaybetmiş ve bu olay son 40 yılın en büyük sel felaketi olarak kayıtlara geçmiştir. Bu ağır yağış dönemi göz önüne alındığında ülkeyi ziyaret etmek için en uygun mevsimler sonbahar ve yazdır. Ülke topraklarının yüzde 80’i dağ sıraları, platolar ve ormanlardan oluşmaktadır ve ülkede ormancılık yaygındır.

Kuzey Kore’de görülecek yerler

Çok fazla festivalin bulunmadığı ülkede kutlanan en önemli günler devlet başkanlarının doğum günleridir. Bu günler toplu olarak kutlanır ve askeri bir tören gibi gerçekleşir. Dışarıya oldukça kapalı bir ülke olduğu için Kuzey Kore hakkında çok fazla bilgi edinmek mümkün değil. Ülkeyi ziyaret etmek isteyenler ise Kuzey Kore’nin onay verdiği tur şirketleri aracılığıyla ülkeye gidebilmektedirler. Yılda yaklaşık olarak 2.000 ziyaretçi kabul eden ülkede, yabancıların tek başına otelden çıkması ya da şehirde dolaşması yasaktır. Sadece devlet görevlileriyle birlikte belirlenen bölgelere ziyarete izin verilmektedir.

Kuzey Kore gezi rehberi için: