Dünyanın en büyük yemek savaşı La Tomatina, her yol ağustos ayının son çarşambası, İspanya’nın Valensiya şehrine yakın konumda bulunan Bunol kasabasında gerçekleştirilmektedir. Dünya çapında kendine binlerce katılımcı çeken La Tomatina, binlerce tonluk oldukça olgunlaşmış domateslerle kasabayı ve insanları kırmızıya boyamaktadır. Kasabanın dükkân sahipleri bu sebeple dükkânlarının vitrinlerini geniş bir muşambayla kaplayarak kirliliğe karşı korumaktadır.

La Tomatina, 2013 yılından önce 40 bin ile 50 bin kişi arasında katılımcıyla oldukça büyük bir hacme sahip olmuştur. 9 bin kişilik kasaba nüfusu, bu sebeple festival döneminde onlarca kat artmıştır. Fakat 2013 yılında festivalin 20 bin bilet ile resmi bir şekilde sınırlandırılması bu sayıyı düşürmüş; katılımcı sayısını nispeten kısarak festivalin cazibesini de artırmıştır.

Yalnızca eğlence amaçlı düzenlenen bu domates savaşı, bir hafta boyunca ziyaretçilerine ömür boyu unutulamayacak eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır.

Domates savaşı, 29 Ağustos 2018 Çarşamba günü saat 11.00’de başlayıp 12.00’de sona ermektedir. Bir kişinin yağlı bir ağaç direğe tırmanması ile başlatılan domates savaşı, su toplarının atılması ile birlikte ise yavaşça sonlandırılmaktadır. Kıpkırmızı olmuş tüm sokaklar, daha sonra itfaiye görevlileri tarafından hortumla yıkanmaktadır. Tamamen domatese bulanmış olan katılımcılar ise kasabaya yakın olan bir nehre yıkanmaya gitmektedir.

Bir hafta boyunca süren festivalde geçit törenleri, konserler ve dans gösterileri ile Bunol’da eğlence rüzgârı esmektedir. La Tomatina, zorlukları göz ardı edildiği takdirde eğlencenin en hasının yaşanacağı oldukça ilginç bir festivaldir.

La Tomatina’nın Tarihi

La Tomatina’nın ilki 1945 yılında gerçekleştirilmiştir. Domates savaşının başlamasına dair rivayetin muhtelif olmasına rağmen yaygın olarak bilinen hikâye şu şekildedir. 1945 yılında ağustos ayının son çarşamba günü kentin meydanında Giants and Big-Heads figürlerinin geçit törenine katılmak için bekleyen bir grup genç, geçidin müzisyenlerine eşlik etmeye başlarlar. Bu enerjik gençler, bir karmaşaya çıkarır ve bir katılımcının düşmesine sebep olur. Sinirlenen katılımcı yol üstündeki her şeye vurmaya başlar ve yol üzerindeki bir marketin sebze tezgâhı, bu öfkenin kurbanı olur. Herkes birbirine tezgâhtan domates alıp fırlatmaya başlar. Yerel güçlerin gelmesi ile kesilen bu olay, gelecek yıl gençlerin kendi aralarında özellikle kavga çıkarıp birbirlerine evden getirdikleri domatesleri atması ile tekrarlanır. Polis ilerleyen yıllarda oldukça taze geleneği engellese de gençler çoktan bir ateş yakmışlardır.

50’li yılların başında La Tomatina yasaklanmış, fakat insanlar tekrar izin almış ve bu sefer daha fazla kişi ve daha çılgınca hislerle şenliği gerçekleştirmişlerdir. Ardından 1957 yılına kadar tekrar iptal edilen festivali protesto etmek için bir grup insan, içi domates dolu olan bir tabutu gömme gösterisi yapmıştır. Geçit törenindeki cenaze yürüyüşüne eşlik eden müzik grubuyla birlikte yapılan bu eylem, bir yankı uyandırmış ve La Tomatina’ya tekrar izin verilerek resmiyet kazandırılmıştır. O zamandan bu zamana katılımcı kitlesini gittikçe geliştiren La Tomatina, hükümet tarafından uluslararası festival olarak tescillenmiştir.

La Tomatina’nın Kuralları

  • Kazalara sebebiyet vermemek için şişe ve sert nesne getirmeyin.
  • Diğer insanların tişörtlerini yırtmayın.
  • Domatesleri başkasına atmadan önce etkisini azaltmak için elinle ezmelisin.
  • Domates fırlatan kamyonlara güvenli bir mesafede durduğuna emin olmalısın.
  • İkinci uyarı atışını duyduğunda domates atmayı bırakmalısın.

La Tomatina Konaklama Seçenekleri

La Tomatina’nın gerçekleştirildiği Bunol kasabası oldukça küçük bir yerleşim olduğundan, festival katılımcılarının çoğu kasabaya yakın sahil şehri Valensiya’da konaklamayı tercih etmektedir. Valensiya’dan yerel trenler ile Bunol’a günübirlik olarak ulaşım sağlamak mümkündür.

Ayrıca festival biletinin dâhil olduğu kimi hazır paketleri de tercih ederek birçok imkândan faydalanmak da mümkündür.

Kimi tur şirketlerinin sunduğu imkânlarla Valensiya’nın en merkezi yerlerinde konaklayarak kimi imkânlardan faydalanmak mümkündür. Tarihi kent merkezine, Bilim Müzesi’ne, Opera Binası’na ve Akvaryum’a kısa bir yürüyüş mesafesinde konaklayarak Valensiya’yı tanıma şansı da değerlendirilebilir.

La Tomatina’da Ne Giyilir?

La Tomatina’da kadınların sıkı sporcu atletleri, şort, sandalet veya spor ayakkabı giymeleri tavsiye edilmektedir. Erkekler ise genelde eski ve ucuz tişört, şort ve ayakkabı giymeyi tercih etmektedir. Kıyafetler, domates savaşının ardından, genelde herkesçe bir daha giyilmemek üzere terk edilir. Domates kalıntıları vücuttan temizlendikten sonra biraz koku bıraksa da telaş yapmaya gerek yoktur, koku yakın zamanda uçup gidecektir.