Her sene mart ayının 15’i ve 19’u arasında yani Valencia şehrinin baharı karşılamaya hazırlandığı dönemde şehrin sokakları neşeyle ve festivalin hengâmesiyle özellikle de geleneklerin ve bir yere ait hissetmenin birleştirici duygusuyla dolar. Valencia’lılar şehirlerinin en uluslararası festivalini sonuna kadar yaşarlar. Onların nazik ve doğal kişilikleri sizi şehri gezmeye ve eğlenceye katılmaya davet eder her ne kadar her yer yanmış, küllerinden doğmaya hazır olsa da.

Her yıl, marangozların azizi olduğu söylenen San Jose’yi (Hz. Yusuf) anmak amacıyla kutlanan bu festivalde kışın hüznü ve kötülüklerini yakarak unutup baharı tüm yenilikleri ve güzellikleriyle karşılandığına inanılır. Dünyanın belki de en “sıcak” ve en gürültülü festivallerindendir.

Şubat ayının son pazarı Serranos Kulesi’nde ışık, ses ve müzik eşliğinde La Crida etkinliğiyle festivalin başladığı duyurulur. Daha sonra Valencia sokakları festivale hazırlanmaya başlar ve en büyük etkinliğe kadar şehirde festivalin heyecanı duyulur.

Festival programından önce festival hakkında birkaç kelimeyi öğrenmekte fayda var.

Falla: Güncel olayları hicvetmek üzere yapılan dev heykeller. 15 Mart’a kadar sokaklardaki yerlerini almak zorunda olan ve ortalama 700 civarı olan bu heykellerden 14 tanesini seçici kurul, özel seçkiye alıyor.

Ninot: Daha küçük boydaki falla’lar. 19’una kadar sokaklarda sergilenen bu ninot’lardan halk tarafından seçilen bir tanesi (Ninot Induldat) hariç hepsi yakılıyor. Ninot Induldat ise sene boyunca Fallero Müzesi’nde sergileniyor.

Fallero(a): Festivale katılan özel giyimli Valencia’lılar.

La Despertà: Sabah 08.00’de atılmaya başlanan havai fişekler.

 

Festival Programı

Mascletà

1 Mart’tan 19 Mart’a kadar her gün Plaza del Ayuntamiento Meydanı’nda saat 14.00’te başlayan özel havai fişek gösterisi. Yaklaşık 10 dakika süren bu gösteriden sonra Valencia’lılar bir şeyler içerek ve atıştırarak festivalin geri kalanına hazır hale gelirler.

La Plantà

15 Mart’ı 16 Mart’a bağlayan sabah plantà etkinliği yer alır. Dikmek, kurmak anlamına gelen plantà etkinliğinde fallaları yapan fallerolar ve falleralar 16’sı sabah gün doğmadan falla’larını dikmeye çalışırlar.

Ödül töreni

17 Mart sabahı bütün fallerolar Plaza del Ayuntamiento’da ödüllerini almak üzere toplanırlar. Seçici kurulun 700’ün üzerinde heykelden kazananları kategorilerine göre belirlemesiyle oluşan seçkide layık görülen heykellerin sahipleri ödüllerini alırlar.

Nit del Foc

15 Mart’tan 18 Mart’a kadar her gece Valencia semaları büyüleyici ve renkli havai fişek gösterisiyle boyanır. Saat gece yarısını vurduğunda insanlar Paseo de la Alameda’da renkleri en güzel yerden izleyebilmek için toplanırlar.

Ofrenda de Flores

Çiçek sunma, tam adıyla Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados, etkinliği, Plaza de la Virgin’de insanların Valencia’nın en büyük azizesine çiçek sunması aktivitesidir. 17 Mart, öğleden sonra 4’te başlayan etkinlik ertesi güne kadar sürer. Azizeye sunulan çiçekler 15 metre boyunda, Azize için yapılan bir heykele dönüşür.

La Cremà

Festivalin esas etkinliği la cremà, yani yakma. 19 Mart günü yapılan bütün heykellerin yakılmasıdır. Saat 22.00’de çocukların yaptığı heykelleri daha sonra büyüklerinki takip eder ve en son saat 01.00’de Plaza del Ayuntamiento’daki falla yakılır ve sonra şehirde yine büyük bir havai fişek gösterisiyle son bulur.

Las Fallas’a nasıl gidilir?

Her gün İstanbul’dan Valencia’ya doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Festival zamanı yüksek talepten dolayı artan fiyatlar göz önünde bulundurularak biletlerin erkenden alınmasında fayda vardır.

Las Fallas’ta nerede kalınır?

Sıcak Akdeniz insanı özellikle festival zamanı Valencia ziyaretçilerini bir ev sıcaklığı sunar. Erken yapılan rezervasyonlarla geceliği 10 euro’ya kadar merkezî yerlerde AirBnb üzerinden ev bulmak mümkün. Otellerin festival zamanı fiyatlarının yükseldiğini hatırlatmakta fayda var. Ancak yine erken rezervasyonla iki işi 3 yıldızlı bir otelde geceliği 30 euro’ya konaklayabilirsiniz.

Las Fallas’ta ne yenir?

Churros: Kızartılmış bir çeşit uzun hamur tatlısı. Yanına getirilen çikolata ya da özel marmelat sosuyla yenir.

Sangria: İspanyollara özel şarap kokteyli. Taze meyvelerinin içinde bekletilmesiyle yapılan sangria, festival boyunca Valencia sokaklarında en çok tüketilen şeylerdendir.

Paella: Orijinalinin ve en iyisinin Valencia’da yapıldığı iddia edilen bir tür pirinç yemeği. Deniz ürünlü, sebzeli, tavuklu, kırmızı etli birçok türünün yapıldığı paella Valencia’ya gidilmişken olmazsa olmazlardandır.