Las Vegas, ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan bir kenttir. Mojave Çölü üzerine inşa edilmiş şehir, kumar ve eğlence sektörü ile ün yapmıştır. 1900’lerin başına kadar mafya ve organize çetelerin denetimi altında bulunan bölge, 1931 yılında ülkede kumarın yasal olmasıyla dönüşmeye başlamıştır. Eski bir gangster olan Bugsy Siegel bölgeyi kumarhane olarak tasarlayıp hayata geçirmiştir ve 1940’lardan itibaren, bölge büyüyerek gelişmeye devam etmiştir ve etmektedir. Yarım milyonun üzerinde nüfusa sahip Las Vegas’ın ekonomisinin ana unsuru turizm faaliyetleridir. Şehirde dikkat çekici özelliklere sahip oteller, tema parklar, gece kulüpleri ve tatil köyleri bulunmaktadır.

Ekim ayında düzenlenen Yemek ve Şarap Festivali, yerel şeflerin marifetlerini sergiledikleri bir festivaldir. Festivalde geniş bir yelpazede yemek tatma imkânı olduğu gibi düzenlenen yan etkinlikler de takip edilebilir. Kuzey Amerika kıtasının en büyük elektronik müzik festivali Electric Daisy Festival Las Vegas’ta düzenlenmektedir. Festival haziran ayında takip edilebilir.

Las Vegas Hava Durumu

Las Vegas’ta tropikal altı sıcak çöl iklimi hakimdir. Yazlar uzun ve çok sıcak, kışlarda kısa, ılık ve hafif serin geçmektedir. Yıl boyunca bolca güneş ışığı vardır. Yılın 310 günü parlak güneşli geçmektedir. Yağmur yağışı ise azdır. Yıllık ortalaması 110 milimetredir ve yılın ortalama 27 gününe dağılmıştır. Las Vegas, Kuzey Amerika’nın en güneşli, en kuru ve en az nem oranına sahip bölgelerindendir. Yaz ayları haziran ve eylül arası, çok sıcaktır ve nem oranı olağanüstü derecede azdır. Temmuz, ortalama gün içi sıcaklığı 40 derece ile en sıcak aydır. Sıcaklık, yılın ortalama 134 günü 32; 74 günü 38 ve 7 günü 43 derecenin üzerine çıkar. Geceleri ise çoğunlukla 27 derecenin altına düşer. Las Vegas’ta kış mevsiminde ise hava oldukça ılık veya hafif serin geçer.

Tüm mevsimlerde olduğu gibi kışta da güneş bolca kendini göstermektedir. Aralık, yılın en serin ve en bulutlu ayıdır. Bu ayda sıcaklık ortalama 13.7 derecedir. Kış akşamları, gökyüzü açıktır ve sıcaklık güneşin batmasının ardından hızlı bir şekilde düşer ve ortalama 3.9 derecedir. Şehirde dondurucu soğuklar kışın 16 gecesinde görülebilmektedir. Yıl boyunca görülen yağışların büyük kısmı ise kış aylarında görülür. Fakat en çok yağmur yağan ay olan şubatta bile yalnızca 4 gün yağışlıdır. Las Vegas ziyareti için, sıcaklıkların daha düşük seyrettiği eylül ve mayıs arasındaki dönem tercih edilebilir.

Las Vegas’ta Görülecek Yerler

Las Vegas Strip, lüks otellerinin bulunduğu bölgedir. Otellerin bahçeleri, havuzları, kumarhaneleri, gece kulüpleri ve alışveriş merkezleri sıradanın dışında özelliklere sahiptir. Bu oteller arasında Eyfel Kulesi’ne sahip Paris Otel, Venedik kanallarının uyarlandığı Venetian Otel dikkat çekici olanlardır.

ABD’nin en büyük yapay gölü Mead Gölü ise doğa ve su sporları için elverişli imkanlara sahiptir. Colorado Nehri’ne Hoover Barajı ile set çekilmesinin ardından oluşan göl yılda on milyona yakın kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Las Vegas Gezi Rehberi İçin: