Leipzig, Orta Avrupa ülkesi Almanya’nın Saksonya Eyaletinin en büyük iki şehrinden biridir. Almanya’nın en kalabalık 10. şehri olan Leipzig’in nüfusu 600.000’e yakındır. Şehir, Kuzey Alman Ovası’nın güneyinde yer almaktadır. Kutsal Roma İmparatorluğu döneminde ticaret merkezi olan Leipzig Ortaçağ’da iki tane önemli ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Kültürel yapıları, kültür ve spor etkinlikleri, tarihi mimarisi, büyük park ve gölleri ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine sahip Leipzig, günümüzde Almanya’nın ekonomik merkezi ve bir araştırma şirketince en yaşanabilir şehridir.

Pazaryerinde açık havada ve tarihi mekânlarda gerçekleştirilen Bach Festivali, dahi bestecinin mirasına saygı amaçlı düzenlenmektedir. Dünyanın birçok yerinden izleyicinin takip ettiği festival haziran ayında gerçekleşmektedir. Şiirsel eserlerle düşüncelere daldırıp, eğlenceli performanslarla keyifli bir deneyim sunmayı garanti eden A Capella Festivali, enstrüman olmadan şarkıcı grupların performans sergilediği bir festivaldir. Festival nisan ayında takip edilebilir.

LEİPZİG’E NE ZAMAN GİDİLİR?Leipzig Hava Durumu

Leipzig’de okyanus iklimi hâkimdir. Kış aylarında hava durumu çeşitlilik göstermektedir. Bu mevsimde sıcaklıklar ılık ve serin derecelerde seyretmektedir. Yaz ayları genelde sıcaktır. Gün içindeki sıcaklıklar 19 ile 24 derece arasındadır. Yaz aylarında görülen yağış miktarı kışa nazaran daha fazladır. Fakat kış ayları da kuru geçmemektedir. Yağmurun en fazla yağdığı yaz ayları olan temmuz ve ağustostaki yağış miktarı 68 ile 63 milimetredir. Yağmurun en az görüldüğü kış ayları kasım ve aralıkta ise 61 ve 51 milimetre yağmur düştüğü hesaplanmıştır.

Güneşin kendini gösterdiği saat miktarı yaz ve kış aylarında birbirinden çok farklıdır. Aralık ayında güneşin görülebildiği saat sayısı 51 iken temmuz ayında 229’dur. Kış mevsiminde gün içindeki sıcaklıklar 1 ile 5 derece arasında değişmektedir. Yaz mevsiminde ise gün içi sıcaklıklar 19 derece civarındadır. Bu mevsimde yüksek sıcaklıklar ortalama 25 derece civarındadır. Leipzig ziyareti için hava şartları bakımında en elverişli mevsim yazdır.

Leipzig’de Görülecek Yerler

St. Thomas Kilisesi, 12. yüzyıldan kalmasından dolayı tarihi öneme sahip bir kilisedir. Bunun yanı sıra kiliseye asıl önemini atfeden Barok müziğin önemli temsilcilerinden besteci ve orgcu Johann Sebastian Bach’tır. 1723’ten ölümü 1750 yılına kadar, 1212 yılında kurulmuş ve Almanya’nın en eski korolarından biri olarak kabul edilen Tomanerchor korosunun şefliğini yapmıştır. Ayrıca kiliseye bağlı okullarda Latince öğretmenliği de yapmıştır. Kilisenin önünde Bach’ın bir heykeli de bulunmaktadır.

Leipzig Operası (Oper Leipzig), 1693 yılında inşa edilmiştir. Opera binası İtalya’daki La Fenice ve Hamburg’daki Hamburg Devlet Operası’ndan sonra en eski opera binası olma özelliği taşımaktadır. Kurumun kendine ait bir opera orkestrası bulunmadığından Leipzig Gewandhaus Orchestra ile çalışmalar yürütülmektedir. Savaşlarda aldığı tahribata rağmen 1956 yılında tekrardan inşa edilmeye başlanmış Leipzig Operası, 8 Ekim 1960’ta Richard Wagner’in bir eseriyle tekrar faaliyete geçmiştir.

Leipzig Gezi Rehberi