Litvanya üç Baltık devletinden biridir. Letonya ve Estonya’nın içinde bulunduğu Baltık ülkeleri içinde de en büyük ve kalabalık olanı Litvanya’dır. Ülkenin nüfusu yaklaşık 3,5 milyondur. Başkenti ise Vilnius’tur. Bu kent ayrıca ülkenin en büyük ve en çok turist çeken kentidir. Batıda Rusya ile kuzeyde Letonya ve güneydoğuda ise Polonya ve Belarus ile komşudur. Ülkenin resmi dili Litvanca’dır ancak ülke içinde İngilizce bilenlerin oranı yüzde 80 civarındadır.

Litvanya 1990 yılında Sovyet Rusya’dan bağımsız olan ilk devlet olmuştur.

Litvanya özellikle Erasmus öğrencilerinin tercih ettiği ülkelerden biridir. Nitekim yaşam şartları öğrenciler için oldukça uygundur. Ülkede ulaşım ücretleri ucuzdur. Ayrıca dünyadaki en hızlı internet bağlantısı Litvanyada’dır. Öğrenci nüfusunun fazlalığından dolayı Litvanya’da gece hayatı eğlenceli ve canlıdır.

Hava Durumu

Litvanya ikilimi genellikle ılımandır. Fakat karasal ve deniz iklimi arasında geçiş özelliği göstermektedir. Ülkede bulutlu gün sayısı oldukça fazladır. Yazın ortalama sıcak 20 derece iken ocak ayında ortalama -6 derecedir. Kış mevsimi ülke genelinde çok soğuk geçer. Hava sıcaklığının her kış  -20 dereceye vardığı gözlenir. Ülkede kış çok sert geçmektedir ve doğusu en soğuk bölgedir. Burada kışın etkisi, ülkenin batısına göre daha uzun sürmektedir. Dolayısıyla ülkenin doğusuna gidecekseniz ve kış aylarının kısıtlayıcı etkisi altında kalmak istemiyorsanız, seyahat planınızı oluştururken dikkatli olmalısınız. Bu arada şunu da belirtmek gerekir: kar yağışı ülke içinde ekimden nisan ayında kadar görülebilir.

Litvanya’da hava durumu kış aylarında oldukça soğukve sertken yaz aylarında da çok sıcak değildir. Ancak yaz aylarının biraz serin geçmesi gezginler için güzel bir fırsat olarak görülür ve ülke en çok yaz aylarında turist çeker. Ancak yıl boyunca devam eden yağışlar, yaz ayları süresince de etkili olabilir. Bu durum da göz ardı edilmemelidir. Eğer ülkenin sonbahar manzarasını yaşamak ve fotoğraflamak isterseniz güz dönemini de tercih edebilirsiniz. Ormanlarla kaplı ülke bu dönemde harika bir görüntüye bürünür. Sonbaharın binlerce tonunu Litvanya’da görebilmek mümkündür. Sadece bu renkleri görmeye gidenlerin sayısı yadsınamayacak kadar çoktur.

Litvanya’da Görülecek Yerler

Litvanya’da görülecek yerlerin başında başkent Vilnius geliyor. Bu kentin sembolü ise St. Peter Kilisesi’dir. Ayrıca eski şehir merkezi mutlaka görülmeli. Başkentin en önemli yerlerinden biri de Vladislav Katedrali’nin bulunduğu meydandır. Ayrıca doğayı sevenler için Botanik Park harika görüntüler sunmaktadır. Litvanya’da görülmesi gereken yerlerden biri de Trakai kentinde bulunan Trakai Kalesi’dir. Kale, kentin sembolüdür ve harika bir görünüme sahiptir. Yaz tatili içinse Palanga tatil kasabası tercih edilebilir. Ayrıca yine güzel havalarda gezilecek Moletai göller bölgesine de herkesin yolu düşmeli. Bu göllerin çevresindeki kıyı otelleri, çiftlikler oldukça huzur vericidir.

Litvanya gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK