Ljubljana, Slovenya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu yaklaşık olarak 300 bin civarındadır. Başkent Ljubljana, Alman, Akdeniz ve Sloven kültür karışımının mükemmel bir örneğidir. Eski Şehir, Barok, Rönesans ve Art Nouveau yapılarının bir karışımından oluşur ve tepeden Orta Çağ’a ait bir şato bakmaktadır. Şehrin kelime anlamı ile ilgili çok fazla efsane var fakat en çok öne çıkan anlamı “sevilen” demek. Eski ve yeni kent olarak iki bölümden oluşan Ljubljana, büyüleyici güzelliğe sahip şehirlerdendir. Kültüre çok önem verilen bu küçük kentte kütüphane, tiyatro ve sanat galerisi gibi mekânlar oldukça fazladır. Giderek artan turist miktarının yanı sıra büyük bir öğrenci nüfusuna da sahiptir ancak bu küçük şehir yine de nüfusun çok az olmasından dolayı diğer bir çok Avrupa şehrine kıyasla oldukça durgun bir yaşama sahip.

Ljubljana’yı gezmek için en ideal aylar mayıs- eylül ayları arasındaki dönemdir. Ljubljana’ya yolunuz düşerse katılabileceğiniz festivaller bazıları şunlardır;

Drugba Godba Müzik Festivali- Mayıs

Ljubljana Jazz Festivali ile Ljubljana Klasik Müzik ve Performans Sanatları Festivali- Haziran

Ljubljana Festivali – 3 Temmuz- 4 Eylül

Ljubljana Maratonu– Ekim

Ljubljana Uluslaarası Film Festivali– Kasım

LJUBLJANA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Ljubljana’da Hava Durumu

Ülkeyi baştan başa geçen Sava Irmağı başkent Ljubljana’dan sonra tepelik bölgeye girer. Bu tepelik bölge daha sonra yerini verimli ovaların bulunduğu Pannonia havzasına bırakır. Her ne kadar Slovenya’nın Adriyatik’e kıyısı olsa da sahil şehrilerinde görülen akdeniz iklimi ülkenin içlerine geldikçe yerini koyu kış havalarına bırakmaktadır. Yine de kıyı şeridinden ılıman hava içerilere doğru hareket etme şansı yakalamaktadır. Ljubljana’nın denize kıyısı olmadığı için kış aylarında sert kara iklimi hakimdir. Ancak denize uzaklığı yaklaşık 70 kilometredir ve deniz ikliminden gelen ılıman hava Ljunljana kadar ulaşmaktadır. Sert havayı bir nebze olsun kıran Adriyatik Denizi sayesinde yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir.

Kış aylarının tamamına kar yağışı hakimdir. Kasım ayında başlayan kar yağışı Nisan ayında da kendini gösterdikten sonra yerini yağmurlara bırakır. Şehrin en sıcak ayı temmuz ayıdır. Sıcaklıklar en yüksek 20 dereceyi görmekle beraber yıl içinde en düşük sıcaklık Ocak ayında sıfırın altında 1 derece civarında seyretmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 10 derecedir. Güneş yıl içerisinde yüzünü genelde Temmuz ve Ağustos aylarında gösterirken Eylül ayında yerini yağmurlar alır. Ayrıca ağustos ayından başlayarak kış ayları boyunca şehirde sisli havalara denk gelinmesi olasıdır. Ljubljana’ya seyahat edeceklerin yanında yağmurluk taşımaları uygun olacaktır. Nemin yoğun olduğu şehirde yaz aylarında dahi yağışlı havalara denk gelmek muhtemeldir.

Ljubljana’da Görülecek Yerler

Tivoli Park’ını bahçelerinden geçerek, Stalin’in parçalanmış heykeli ve I. Dünya Savaşı hendeklerinin yeniden canlandırılmasını gösteren, modern Slovenya’nın tarihi için ulusal Yakın Tarih Müzesine gidebilirsiniz. Şehrin simgesi haline gelmiş ‘Tromostovje’ isimli taş köprü şehrin merkezinde yer alır. Şehrin ana köprülerinden bir diğeri de Dragon Bridge’dir. Özellikle nehir kenarında pazar günleri kurulan antika pazarı keyif verici.

Restoran ve barları çok popülerdir. Çok sayıda da rock ve jazz müzik yapan barlar bulunur. Ljubljana’da tiyatrolar, sinemalar, kumarhaneler ve gece kulüpleri açısından seçenekler oldukça fazladır. Ayrıca nehir kenarında pazar günleri kurulan antika pazarı keyif vericidir.

Ljubljana Gezi Rehberi İçin: