Madrid, İspanya’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Avrupa Birliği şehirleri arasında Londra ve Paris’ten sonra üçüncü en büyük şehirdir ve nüfusu 6 milyonu aşkındır. Zengin bir tarihe ve canlı bir kültür-sanat ortamına sahiptir. Futbol ligi La Liga’nın dünyaca ünlü takımları, Real Madrid ve Atlético Madrid’e ev sahipliği yapar.

İspanya’nın en büyük arenası (boğa güreşi alanı) Las Ventas Madrid’de yer almaktadır. 25,000 koltuk kapasiteli arenada, boğa güreşi sezonu, her yıl mart ayında başlar ve ekimde sona erer. Boğa güreşi sezonunun haricinde Las Ventas’ta konserler izlemek de mümkün. Her yılın mayıs ayının ilk haftasında düzenlenen Madrid Açık Tenis Turnuvası ise tenis severlerin ilgisini çeken bir organizasyon olma özelliği taşımaktadır.

Daha çok çalışan kesimin yaşadığı bir şehir olan Madrid, ağustos ayında şehir sakinlerinin uzun tatillere çıkıp şehri terk etmesinden dolayı oldukça sakindir. Normal dönemde ise canlı bir gece hayatına sahip Madrid’de her gece canlı caz, rock ve elektronik müzik performansları izleme olanağı da mevcuttur.

Madrid Hava Durumu

İspanya’nın iç kesimlerinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Madrid 635 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek başkentlerinden biridir. Yüksek konumu ve hava kütlelerinin etkisine açık olması Madrid’i ani sıcaklık değişikliklerine maruz bırakmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 2-24 derece arasında değişiklik göstermektedir. Madrid hemen her dönem gezmeye uygundur. Yaz ayları, özellikle temmuz ve ağustos, en sıcak aylardır; sıcaklık bazen boğucu hissettirebilir ve 38dereceye kadar çıkabilmektedir.

Kış aylarında ise tek tük kar yağışı görülebilmekte, bazen sıcaklık donma derecesinin altına inmekte fakat genellikle şehir dondurucu bir soğuğa bürünmemektedir. Tercihen ilkbahar ve sonbahar ayları ziyaret için uygun olarak değerlendirilen dönemlerdir. Mayıs ve ekim aylarında havanın ılık olması ve şehir kalabalığının nispeten az olması ziyaret etmek için tercih edilebilir dönemler olarak görülebilir. Ağustos ayında hava sıcak olsa bile şehir sakinlerinin şehri terk etmesinden dolayı sakin bir gezinti yapılabilir. Fakat bu yüzden çoğu eğlence mekânı her zamanki canlılığına sahip olmamaktadır.

Madrid’de Görülecek Yerler

Dünyaca ünlü müzeler ve sanat galerileri, saraylar, kiliseler ve meydanlar… Golden Triangle of Art’ın içinde bulunan üç büyük müzeden, en iyi 12. ve 20. yüzyıl Avrupa sanatı koleksiyonuna sahip Prado Müzesi ve 20. yüzyıl modern sanatın görülebileceği Reina Sofía Müzesi, çağdaş sanatı izlenebileceği Thyssen-Bornemisza Müzesi burada bulunmaktadır. Prado Müzesi’nde Diego Velázquez’in “Nedimeler”,  Francisco de Goya’nın da “Giyinik Maya” ve “Çıplak Maya” eserlerini görmek mümkündür. Reina Sofía Müzesi’nde ise Picasso’nun “Guernica” adlı eseri görülebilir.

Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından Royal Palace of Madrid, barok mimarisi ve barındırdığı çok sayıdaki sanat eseriyle görülmeye değer bir mekândır. III. Felipe döneminde inşa edilmiş kent meydanı Plazo Mayor ve Madrid’in en bilinen meydanı Puerta del Sol önemli kent meydanları arasındadır. Madrid’in en büyük parklarından biri olan Buen Retiro Parkı ise yapay gölette kayıkla sakin bir gezinti yapmak, bisiklete binmek ve güneşlenmek için uygundur.

Madrid Gezi Rehberi