Orta Amerika ülkesi Nikaragua‘nın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. Baskent yapilmasinin tek sebebi daha once başkent olmak için savaşıp duran Leon ve Granada’nin ortasinda olmasina borçludur. Nikaragua gölü kıyısında kurulan Managua 70’li yıllarda depremle yerle bir olmuştur. Şehrin fay hattı üzerinde olan kısmı tamamen terkedilmiş durumdadır. Deprem şehirde ilginç bir durum yaratmiş; halkın parça parça ve düzensiz bir şekilde konumlanmasına yol açmıştır. Buna bir de cadde ve sokak isimlerinin ve numaralarinin olmamasını eklerseniz durumun ne kadar da karışık olduğunu tahmin edebilirsiniz. U2 müzik grubunun zamanında liste başı olmuş şarkısı “Where the streets have no name” Managua için yazılmış bir şarkıdır. Grup 1986 yılında Orta Amerika mülteci sorununa dikkat çekmek için ziyaret ettigi Managua’dan etkilenerek bu şarkıyı kaleme almıştır.

Ekonomisi ticaret üzerine kuruludur. Şehirde bu alanda birçok ulusal ve uluslararası şirket faaliyet göstermektedir. Bira, kahve tekstil ve ayakkabı gibi çeşitli ürünler üreten fabrikaların sayısı fazladır. Her ne kadar şehre seyahat etmek için kış ayları elverişli olsa da Ağustos ayında Santo Domingo de Guzman etkinliğine katılabilirsiniz. Mart ayında seyahat edecekler için Alegria por la Vida Karnavalı ve Nikaragua Caz Festivali ve Şubat ayı seyahatleri için Uluslararası Şiir festivali eğlenceli etkinlikler arasında yer almaktadır.

MANAGUA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?Managua’da Hava Durumu

Managu tropikal iklimin etkin olduğu bölgededir. Bu iklim tipine aynı zamanda savan iklimi de denmektedir. Bu bölge iklimi en çok Muson iklimiyle karıştırılmaktadır. Bunun en önemli sebebi ikisinin de ekvatoral kuşakta görülmesi ve yaz yağışlarının çok olmasıdır. Ancak tropikal iklimin muson ikliminden farkı yaz sıcaklıklarının musona göre daha yüksek derecelerde yaşanmasıdır ve tabi ki muson ikliminde düşen yağış miktarının tropikal iklimin yağış miktarına göre daha fazla olmasıdır.

Yaz ve kış ayları arasında sıcaklık farkı yok denecek azdır. Managua’da mevsimleri farklılaştıran şey yağış alma miktarlarıdır. Yılda iki kez güneş ışınlarının dik geldiği bu kuşakta yazın konveksiyonel yağışlar kışın da kuraklık kendini göstermektedir. Yazın yağışların artmasının sebebi sıcaklıktan yoğunlaşan havanın ağırlaşmasıdır.

Managua’da yıllık ortalama sıcaklık 28 derece seviyelerindedir. 12 ayın tamamında aynı sıcaklık görülür. Ancak Kasım ve Nisan ayları arası genelde yağışsız geçmektedir. Bu sebeple seyahate en elverişli dönem bu aylar arasındadır. Dolayısıyla yağışlar çoğunlukla mayıs ve ekim arasında gerçekleşmektedir. Her ne kadar sıcaklıklar arasında ciddi bir derece farkı olmasa da sıcaklık en çok nisan ve mayıs ayında yüksek hissedilmektedir. Yıllık yağış miktarı 1000-2000 milimetre arasında gerçekleşmektedir.

Managua’da Görülecek Yerler

Managua Gölü kıyılarındaki taşlaşmış volkanik çamur altı bin yıl önceki insanların ayak izlerini taşımaktadır. Yüzyıllardan beri korunmakta olan bu ayak izleri Nikaragua’nın başkenti olan Managua’daki Museum of Acahualinca’da görülebilir. Ayak izlerine ve şehrin müzelerinde sergilenen Kolombiya öncesi etkileyici oluşumların yanında, Managua’da görmeniz gereken daha pek çok şey vardır. Tiscapa Lagoon Natural Reserve adlı ulusal park; barlar, mağazalar, deniz gezintileri ve şehir merkezi manzaralı canopy turlarıyla, şehir içinde su kıyısında güzel bir sığınak gibidir.

Managua seyahatinizde Centro Comercial Galerias alış veriş merkezinde alışveriş yapabilir, Teatro Nacional Ruben Dario’da (Ulusal Tiyatro) birbirinden güzel konser ve dans gösterilerine tanıklık edebilisiniz.

Managua Gezi Rehberi İçin:

BİR CEVAP BIRAK