Berberice’de “Tanrı’nın Ülkesi” anlamına gelen Marakeş, Fas’ın en büyük üçüncü şehridir. Atlas Dağları eteklerinde yer alan kentin nüfusu yaklaşık bir milyondur. Kırmızıya çalan toprakları sayesinde halk arasında Kızıl Şehir olarak da bilinir. Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak iki bölgeye ayrılan kent Fas’ın en egzotik şehridir. Dünyadaki en popüler turizm noktalarından biridir. Pazarları, baharatları, yılan büyücüleri ve gizli saraylarıyla bilinen bu sarhoş edici şehir, son dönemde çağdaş sanat müzeleri ve zarif hamamlarıyla da dikkat çekiyor.

Kuzey Afrika müziğini sevenler için Marakeş’i ziyaret etmek için en ideal dönem haziran sonu ve temmuz başı dönemdir. İlk olarak 1960 yılında Kral 5. Muhammed adına düzenlenen Ulusal Popüler Sanatlar Festivali, son yıllardan iyiden iyiye popülerliğini arttırdı. Geleneksel müzik, tiyatro, şiir ve sanat etkinliklerinin yanı sıra uluslararası sanatçıları da ağırlayan festival, geçmişin kökleriyle bugünün yenilerini bir araya getiriyor.

Marakeş hava durumu

Soğuk ama güneşli bir ülke olan Fas’ın tipik iklimi Marakeş’te de hissedilir. Turizm için en elverişli dönemi ilkbahar ayları oluşturur. Mart ve mayıs ayları arasında hava sıcaklıkları 22-28 derece arasında değişir. Yağışların da minimum derecede gözlendiği ılıman bahar aylarında kentin tüm turistik noktalarını rahatlıkla gezebilirsiniz. Yürümeye elverişli bir kent olduğundan dolayı özellikle bu aylarda Marakeş’e gidilmesi oldukça mantıklı olacaktır. Nemli ve bunaltıcı derecede sıcak geçen yaz aylarının ortalama sıcaklıkları ise 31-36 derece arasında değişmektedir. Zaman zaman 40 dereceyi geçtiği de olur. Ancak festivallerin yaz döneminde gerçekleşmesi ve deniz turizminin bu aylarda canlanması yaz mevsimini de cazip kılmaktadır. Her mevsimi kendine özgü güzelliklere sahip Marakeş’ten bahsederken kış mevsiminde Atlas Dağları’nda oluşan nefes kesici kar manzaralarını da atlamak olmaz.

Her daim az yağış alan Marakeş tatil için büyülü bir destinasyondur. Kış mevsimi gökyüzünün parlak ve berrak olduğu kentte, sonbahar ayları lezzetli ve taze ürünlerin kokusuyla dolup taşan pazarlarıyla meşhurdur. Baharda çiçeklerle kaplı tepeleri ve sıcak yaz günlerinde kumlu sahillerinde yapılabilecek yürüyüşler ile dört mevsiminin de ayrı güzelliği vardır.

Marakeş’te görülecek yerler

Marakeş’e gelenlerin olmazsa olmazı daima geleneksel pazaryerlerini ziyaret etmek olmuştur. Şehir meydanlarında yer alan bu çarşılarda hem Fas kültürünün içine girebilir hem de ayakkabıdan geleneksel kaftanlara birçok hediyelik eşya alabilirsiniz. Derin tarihi geçmişi sayesinde burada çok sayıda eski yapı bulunur. 600 senelik Ali Bin Yusuf Medresesi, Bahia Sarayı ve Kutubiye Camii bunlardan sadece birkaçıdır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ilk meydan olan Jemaa el Fnaa Meydanı da mutlaka görülmesi gereken bir toplanma merkezidir. Ve son olarak Marakeş’in sembolik gezi lokasyonlarından biri ise Majorelle Bahçeleri’dir. Adeta cennetten bir köşe izlenimi veren bu botanik bahçesinde harika manzaralara sebep olan çok sayıda egzotik bitki yer alır.

Marakeş gezi rehberi