İslam’da en kutsal ikinci yer olarak kabul edilen Medine, Mekke’nin kuzeyinde yer alan bir kenttir. Hazreti Muhammed’in Mekke’den buraya göç etmesiyle önem kazanan bu kentin adı önceden Yesrib iken, Hz. Muhammed tarafından ‘aydınlanmış şehir’ anlamına gelen ‘Medinet’ül Münevvere’ olarak değiştirilmiştir. Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından 1517 yılında fethedilen bölge Türklerin eline geçmiş ve 1919 yılında buradaki Türk hakimiyeti sona ermiştir. Hz. Muhammed’in mezarına ve Mescid-i Nebevi’ye ev sahipliği yapan Medine din turizminin dünyadaki en önemli noktalarından biridir.

Medine hava durumu

Yıl boyunca sıcak ve kurak bir iklime sahip olan Medine’yi yaz ayları dışında herhangi bir dönemde ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında 45 dereceyi bulan bunaltıcı sıcaklıklara sahip olan kentte turizm etkinlikleri oldukça zorlaşır. Özellikle kış aylarında 17-27 derece arasında değişen hava sıcaklıkları, sıfıra yakın yağış oranlarıyla birlikte turizm faaliyetlerine olumlu etki yapar.

MEDİNE'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Medine’de görülecek yerler

Genellikle Müslümanlar tarafından dini amaçla ziyaret edilen Medine’de mutlaka görülmesi gereken yerler Mescid’i Nebevi ve Hz. Muhammed’in mezarıdır. Peygamber Camii olarak da bilinen Mescid-i Nebevi’nin çevresindeki caddelerde her çeşit ürünün satıldığı dükkanlar bulabilirsiniz. Seccade, tespih, ezan sesli ürünler gibi dini çağrışım yapan eşyaları satın alabilirsiniz. Müslümanların inşa ettiği ilk mescit olan Kuba Mescidi ve Uhud Savaşı’nın yapıldığı Uhud Dağı görülmeye değer lokasyonlardır.

Medine gezi rehberi