Port Phillip Koyu girişinde bulunan Melbourne, Avustralya’nın en büyük ikinci şehri ve güneydoğudaki Victoria eyaletinin başkentidir. Kent kapsamlı alışveriş merkezleri, müzeleri, galerileri, tiyatroları ve büyük parklarıyla Avustralya’nın kültür başkentidir. Nüfusu 4 milyon civarında olan Melbourne’da yerleşim, 1838 yılında Tazmanya’dan gelen yerleşimcilerin Aborijin kabilelerinden toprak satın almasıyla başlamıştır. Melbourne aynı zamanda arenaları ve iki büyük spor idaresinin burada faaliyet göstermesiyle Avustralya’nın tartışılmaz sportif başkenti olarak bilinir.

MELBOURNE'E NE ZAMAN GİDİLİR?

Melbourne hava durumu

“Bir günde dört mevsim kenti” olarak bilinen Melbourne’u ziyaret etmek için en uygun dönem mayıs ve ağustos aylarını içine alan kış mevsimidir. Temmuz ve ağustos ayları rüzgârlı geçerken yılın en soğuk ayı ise hazirandır. Ancak Melbourne’u sahilleri için ziyaret edecekseniz en iyi tatil zamanı aralık ayı ortasından şubat ayına kadar olan yaz mevsimidir. Kent ayrıca kasım ve mart ayları arasında da turistlerin akınına uğrar. 50 gün süren Bahar Yarışı Karnavalı’nın bir parçası olan ünlü Melbourne Kupası bu dönemde düzenlenir. Mart ayında düzenlenen Moomba Festivali 700 bini aşkın ziyaretçinin kente gelmesini sağlayan bir diğer festivaldir.

MELBOURNE'E NE ZAMAN GİDİLİR?

Melbourne’da görülecek yerler

Victoria dönemi mimarisinin en güzel örneklerini barındıran şehir merkezi, turistlerin ilgisini çekecek birçok eser bulundurur. Kent gezinize buradan başlayabilirsiniz. Flinders Street Railway Station, Docklands, Eureka Tower, Parliament House of Victoria ve The Yarra kent merkezinde görülmesi gereken önemli noktalardan bazılarıdır. Melbourne Müzesi’ne ev sahipliği yapan Carlton bölgesi de baskın İtalyan mimarisiyle ilgi çekici noktalardandır.

Melbourne gezi rehberi