Moğolistan dünyanın dördüncü büyük ülkesidir. Uzak diyarların ülkesidir. Türkiye’nin ortalama iki katı kadar büyüklüğündedir. Moğolistan’ın nüfusu yaklaşık 3 milyondur. Geleneksel hayat tarzını devam ettiren ülkenin başkenti Ulanbatur’dur. Ülke nüfusunun yarısı başkentte yaşamaktadır. Uniter yarı başkanlık sistemiyle yönetilir. Dünyada kurulan ikinci komünist devleti özelliğine sahiptir. Moğolistan’ın denize kıyısı yoktur. Moğol halkının büyük bir çoğunluğu hala Yurt adı verilen büyük çadırlarda kalmaktadır.  Orta Asya’yı fetheden Cengiz Han’ın yasaları Moğolistan’da hala anılır. Moğolistan Devlet Üniversitesi ülkedeki tek üniversitedir. Moğolistan’a, kuzeyde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında Çin Halk Cumhuriyeti komşudur.

Moğolistan’ın resmi dili Moğolca’dır. Halkın çoğunluğu rusça bilse de ülke içinde ingilizce pek yaygın değildir.  Moğolisten halkının yüzde 97’si Tibet Budizmini benimsemiştir. Azınlık olarak Müslüman bir kesim de vardır. Moğolistan’a havayolu ile ancak Moskova’dan aktarma yaparak gidilebilir. Moğolistan’da dini kuralların önemi büyüktür. Hediye ya da ikram edilen bir şeyin geri çevrilmesi burada ayıplanır. Islık çalmak hoş karşılanmaz. Ayrıca Moğolistan’a nereye giderseniz gidin insanlara selam vermeyi unutmayın.

Moğolistan festival kültüründe üç önemli sporun yeri önemlidir. Güreş, at yarışı ve okçuluk… Ülkede kutlanan en büyük festival Naadam’dır. Her sene 11–13 Temmuz tarihinde düzenlenen Naadam ülkenin ulusal tatil günlerini kapsar. Geleneksel kıyafetler giyilerek tarihi gösteriler yapılır.

Moğolistan Hava Durumu

Moğolistan’ın iklimi sert karasal iklimdir. Gece ile gündüz sıcaklıkları arasında büyük fark vardır. Ülkede yılın büyük çoğunluğu soğuk geçer. Eylül ayından nisan sonuna kadar kış mevsimi etkisini sürdürür. Kışın hava koşulları –40 derecelere kadar hissedilir. Irmaklar ve göller donma noktasına gelir. Moğolistan halkını göçe zorlayan en büyük tehdit iklim koşulları olmuştur. Yaz aylarında ise sıcaklık 20 ile 30 derece arasında değişkenlik gösterir. En çok yağış ise temmuz ve ağustos aylarında etkilidir.

Moğolistan’ın havasında nem yoktur.  Genel olarak soğuk bir ülke olmasına rağmen yağış miktarı azdır. Ormanlık alanlarda 250–500 mm bozkır bölgesinde 200–250 mm Gobi Çölü’nde ise 50–150 mm civarındadır. Moğolistan’da güneşli gün sayısı ise 250 gündür. Ayrıca yaz aylarında ülke genelinde güçlü rüzgârlar hissedilebilir. Moğolistan’ı gezmek için en uygun zaman haziran–ağustos arası dönemdir. Kışın ise çok soğuk olan Moğolistan’ı gezmek imkânsız olabilir.

Moğolistan’da Görülecek Yerler

Geleneklerine bağlı Moğol halkının yaşam tarzı, Moğolistan’ın etnik dokusu gezmek ve görmek için dikkat çeken özellikler arasındadır. Moğolistan, uzak diyarlarda bulunan moderniteye teslim olmamış hala kültürünü sürdüren özel yerlerden biri. Bu güzel haliyle Moğolistan’ı görmek gerekir. Uçsuz bucaksız Moğolistan toprakları, çadır yaşamı, Moğolistan gezisini farklı kılabilir.  Ülkenin başkenti Ulan Batur görülesi güzel bir şehir. Burada büyük Cengiz Han heykeli dikkat çeker.  Bilge Kağan, Tonyukuk ve Kültigin anıt bölgesinden çıkarılan eserlerin sergilendiği Moğolistan Milli Müzesi’ni gezmelisiniz.  Moğolistan’ın en önemli meydanı olan Sukhbahatar’ı, Ulan Batur’un en güzel manzarasını göreceğiniz Zaisan Anıtı’nı görmelisiniz.

Moğolistan gezi rehberi