Bir liman kenti olan Mombasa, Kenya’nın en büyük ikinci kentidir. Ülkenin esas turizm destinasyonu olan bu kent, Hint Okyanusu kıyısındaki plajlarıyla ünlüdür. Çok çeşitli bir deniz yaşamı sunan Mombasa, dünya standartlarında otelleriyle ve samimi atmosferiyle dikkat çekiyor. 2000 yıl önce kurulan kent geçmişte Portekizliler, Araplar ve İngilizler tarafından işgal edilmiştir. Tarihi bir Portekiz limanına sahip olmasının yanı sıra İslami mimariye sahip birçok bina da bulunur.

MOMBASA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Mombasa hava durumu

Yıl boyunca stabil bir iklime sahip olan Mombasa, Kenya’nın diğer kentlerine göre daha sıcak ve nemlidir. Güney yarım kürede yer alan kent, aralık ve mart ayları arasında yaz mevsimini yaşar. Bu aylarda ortalama sıcaklıklar 32 derecenin üstündedir. Temmuz ve eylül ayları arasında kalan kış sezonunda ise sıcaklıklar 27 derece civarındadır.

Mombasa’yı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Aralık ve mart ayları arasındaki dönemi kapsayan yaz aylarında yoğun turizm dönemi yaşanır. Su sporları ve plaj aktiviteleri için oldukça elverişli bir dönemdir. Ayrıca yaz mevsiminde yağışlar minimum derecede gözlenir. Yılın en yağışlı ayı ise mayıs ayıdır.

Mombasa’da görülecek yerler

Doğanın en harika detaylarına şahitlik edeceğiniz Haller Park’ta zürafa besleyerek gezinize başlayabilirsiniz. Yaşlı, yorgun ve gururlu bir şehir olan Mombasa’nın Old Town bölgesini de ajandanıza eklemenizde fayda var. Çünkü burada fotoğraflayabileceğiniz çok hoş yerel manzaralar yakalayabilirsiniz. Sahilleri ile ünlü olan bu turizm kentinde beyaz kumlara sahip Bamburi Beach’i de mutlaka görmelisiniz.

 

Mombasa gezi rehberi