Montevideo, bir Güney Amerika ülkesi olan Uruguay’ın başkenti, en önemli limanı ve en büyük kentidir. Aynı zamanda en gelişmiş ve modern yönetim otoritelerinin var olduğu yerdir. Ülkenin parlamentosu bu kentte bulunmaktadır. Montevideo; ülkenin güneyinde, Uruguay Irmağı ile Prana ırmağının birleşerek denize döküldüğü geniş Rio de la Plata koyunun kuzeyinde yer alır. İspanya ile aralarındaki Tordesillas antlaşmasına karşın, 17inci yüzyılda Portekizliler, Colonia del Sacramento’u kurunca, 1724’te İspanyollar gelip Portekizlileri bölgeden çıkarmışlar ve önlem olarak da 1725’te kenti kurmuşlardır. Kent 1828’de Uruguay’ın başkenti olmuştur.

19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyıl başlarında, Arjantin ve Brezilya’nın artan etkisinden kurtulma çabaları Birleşik Krallık’ın etkisinin artması sonucunu doğurmuştur. Kent 1838 ile 1851 yılları arasında art arda Arjantin diktatörü Juan Manuel de Rosas tarafından ele geçirilmiş; 1860 ile 1911 yılları arasında Birleşik Krallık, kenti çevresine bağlayan geniş demiryolu ağı kurmuştur.

Şehri gezmek için en uygun dönem Kasım ve Mart ayları arasındaki dönemdir. Monteviodeo’ya gittiğinizde seyahatiniz ilkbahar aylarına denk gelirse Mart ayındaki Montevideo Karnavalı’na mutlaka katılmalısınız. mart ve nisan aylarında gerçekleşen Gaucho Festivali ve Festival Cinematografico Internacional Del Uruguay, haziran ayındaki Globale Festival ve kasım ayındaki Montevideo Caz Festivali eğlenceli vakit geçirebileceğiniz etkinlikler arasında.

Montevideo’da Hava Durumu

Uruguay’da mutedil (ılıman) bir iklim hüküm sürer. Sıcaklık ortalaması ocak ve şubat aylarında 22 derece, temmuz aylarında 10 derecedir. Yağmur en fazla nisan ve mayıs aylarında yağar. Yıllık yağış miktarı yaklaşık 890 milimetre civarındadır. Yaz aylarında sık sık fırtınalar olur. Mayıstan ekime kadar sis yaygın olarak görülür. Fakat nadiren bütün gün boyunca devam eder. Uruguay hava durumuna baktığımıza zaman mevsimlerin yaz ve kış olarak iki döneme ayrıldığını görürüz. Çünkü yılın belli bir dönemi tamamen sıcak, kalan dönemi ise yağışlı ve rüzgârlı geçmektedir. Uruguay hava durumu yazın çok güzel sıcaklıklar sunmaktadır. Yaklaşık 25 dereceden başlayan sıcaklar vardır. Hem kuzey hem de güney kısım hemen hemen yazın aynı sıcaklık değerlerine hâkimdir.

Kasım-mart ayları arasındaki dönem Türkiye’nin aksine Güney Yarımküre’de bulunduğundan Montevideo’nun yaz dönemine geldiği için seyahate en uygun dönemdir. Nisan ve Kasım ayları arasında güneş yüzünü pek göstermezken mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağmur yağışı oldukça fazla görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 16 derece seviyelerinde seyretmektedir. Kar yağışı görülmezken 22 derece ortalamayla en sıcak ayı ocak ayıdır. Kışın en soğuk zamanlarda bile sıcaklıklar 10 derecenin altına düşmemektedir. Kışın gezilerin tavsiye edilmemesinin sebebi fazla yağış almasındandır.

Montevideo’da Görülecek Yerler

Bir liman şehri ve aynı zamanda Uruguay’ın başkenti olan Montevideo, koloni dönemi binalar arasında ve güzel plajlarda huzurlu bir şekilde dolaşmak isteyen gezginler için mükemmel bir mekandır. Bir zamanlar tüm şehri kuşatan duvarlardan geriye kalan tek parça olan Ciudadela Kapısı şimdi Montevideo’nun en eski komşu bölgesi Ciudad Vieja’ya geçiş noktası olmuştur. Kiliseler, müzeler ve tiyatrolara ev sahipliği yapan bölge, geceleri dans sever kalabalıkları cezbetmek için Tango ve Candombe müziği çalan gece kulüpleriyle hareketlenmektedir. Özgürlük Meydanı, Salvo Sarayı, Parlamento Sarayı ve Montevideo Katedrali görmeniz gereken diğer turistik mekânlardan bazılarıdır.

Montevideo Gezi Rehberi İçin