Okyanusya kıtasında bağımsız bir devlet olan Papua Yeni Gine’nin belki de en ünlü kabile kültürü etkinliğidir Mount Hagen Cultural Show. Ülkenin Western Highlands ilinden gelen müzik gruplarını ağırlayan şov, özgün kültürel güzelliğin gözler önüne serildiği oldukça renkli bir etkinliktir. Her yıl ağustos ayında düzenlenen Hagen Show, Papua Yeni Gine’nin yerel müzik topluluklarının önemli bir buluşma alanı olma özelliği ile ülkenin müzik kültürü hakkında geniş bir perspektif sunmaktadır. Papua Yeni Gine’nin binlerce yıldır el değmemiş müzik, geleneksel kıyafet ve kültürel öğeleri, ülke çapında katılımcıların bulunduğu Mount Hagen Cultural Show’da bir araya gelip, büyük bir coşku atmosferi ile özgün bir şenlik deneyimi sunmaktadır. Mount Hagen Cultural Show, 17 – 19 Ağustos 2018 tarihlerinde kültür meraklıları için marifetlerini ortaya sermek üzere hazırlanmaktadır.

Papua Yeni Gine’nin Western Highlands vilayetinden ve çevre illerden toplanıp gelen kabileler, ülkenin üçüncü büyük şehri Mount Hagen’da toplanarak geleneksel danslarını, şarkılarını ve ritüellerini bir arada sergilemektedir. Oldukça heyecan verici performansla izleyenleri adeta büyülemektedir. İlk kez, Papua Yeni Gine’nin bağımsızlığından önceye rastlayan dönemde, 1961 yılında savaşan kabileleri birbiriyle birleştirme amacı ile gerçekleştirilen Hagen Show; modern müzik sahnesine de sahiptir. Highland bölgesinin en heyecan verici kültürel etkinliği olan Mount Hagen Cultural Show, ilginç bir kültür ile tanışmak için bire birdir. Kabilelerin kendilerine has yaşam tarzlarından ürettikleri tüm kültürel öğelerin son derece renkli sahneleri görülmeye değerdir.

Gerçekleştirilmeye başlandığından bu yana Hagen Show, binlerce boyalı savaşçının dans ve şarkılarının göz alıcı gösterisini sergilemekte ve son zamanlarda yerel ve uluslararası alanda birçok turisti cezbetmektedir. Kundu davullarının ritimleri, modern müzik sahnesinin yanı sıra el sanatları gibi çeşitli sanatsal etkinliler de Hagen Show’da yer bulmaktadır.

Mount Hagen Cultural Show’da çekilecek bir sürü fotoğraf karesi beklemektedir. Rehberlerin de yönlendirmesi ile gerçekleşecek gösterilerin sırası öğrenilebilir. Böylece ünlü Huli Wigmen’in de dâhil olduğu sing-sing gösterisi kaçırılmayacaktır.

Mount Hagen Cultural Show’un Tarihsel Gelişimi

1961 yılında, Papua Yeni Gine henüz Avustralya yönetimi altındayken, birçok kabilenin birbiriyle kültürel deneyimlerini paylaşması ile aralarındaki çatışmayı ve düşmanlıkları sakinleştirici etki yaratması için düzenlenen Hagen Show, günümüze kadar birçok dönüşüm geçirerek ulaşmıştır.

Papua Yeni Gine 1975 yılında Avustralya’dan bağımsızlığını elde etmiştir. Son 40 yılda da büyüme patlaması yaşayan Monut Hagen şehri, Hagen Show’a ev sahipliği yapmaktadır. Başlangıçtaki kabile odağını halen koruyan Show, zamanla daha turistik hale gelmiştir. Kabile gelenekleri modern eğlence ile bir arada tasarlanmış ve yarışmada kazanan kabileye de para ödülü konmuştur. Bu vesileyle seyircilerin bile nefesini kesen tempoda davul, şarkı ve dans gösterileri gerçekleştirilmektedir.

Mount Hagen’da Kalınacak Yerler

Mount Hagen’de konaklamak için birçok otel seçeneği mevcuttur. Fiyat açısından makul ve havalimanına yakın konumda bulunan Airport Motel, Mount Hagen’da konaklamak için tercih edilebilecek yerlerdendir.

Mount Hagen’ın coğrafyasına özgü doğal ortamların içinde yer alan Highlander Hotel de güzel ve bakımlı tropik bir bahçede konaklamak üzere tercih edilebilir. Konfor ve rahatlık sunan otel, modern konaklama imkânlarına sahiptir.

Mount Hagen’ın hareketli şehir merkezinden uzakta, sakin ve huzurlu bir yerde kalmak istendiği takdirde de muhteşem dağ manzaralı Hotel Kimininga tercih edilebilir.

Mistik bir gece kulübüne de sahip olan Hotel Nuwaka da güzel bir bahçenin içinde yer almaktadır ve birçok imkâna sahiptir. Hotel, havalimanı ile Mount Hagen arasında konumlanmaktadır.

Mount Hagen Culturel Show’da Yapılacaklar

Hagen Show, renkli kabilelerin, ilkel dansın ve hipnotik müziğin membaı olarak görülebilir. 100 kabilenin kendini ortaya koyduğu bu eşsiz gösteriler unutulmaz sahnelere sahiptir. Her bir kabilenin dansı tabii ki tesadüf eseri değildir. Kabileler kendi efsanelerini; kullandıkları maskeler, boyalar ve danslarla ifade etmektedir.

Karawari’nin yağmur ormanları ise coğrafyanın değişik canlı çeşitliliğine şahit olmak için gezilebilir. Orman, nefes kesen bitki varlığı ve gösterişli cennet kuşunu görmek için ziyaret edilmeye değerdir.

Yaklaşık 250 bin kişiden meydana gelen ülkenin en büyük yerel kültürel topluluklarından olan Huli Wigman, değişik yüz boyama stilleri ile oldukça ilgi çekicidir. Huli insanları ile tanışıp büyüleyici kültürlerini öğrenmek fark yaratacaktır.

Yerel kültür ve sanatı daha yakından izleyebilmek için uzak köyler de ziyaret edilebilir. Uzak ormanlarda konaklayıp, çevredeki dağların ihtişamlı zirve manzaraları ve yemyeşil ormanların huzur verici görüntüsü izlenebilir.