Münih, Almanya’nın Bavyera eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Almanya’da Hamburg ve Berlin’den sonra üçüncü en büyük şehir olan Münih, Avrupa Birliği’nin de on ikinci en büyük şehridir. Şehir, Bavyera Alplerinin kuzeyinde İsar Nehri kıyısına kurulmuştur. Şehrin Almanca adı olan München, Türkçede “keşişlerin yeri” anlamına gelmektedir. Münich, Almanya’nın kültür, sanat, eğitim, teknoloji, iş, finans ve turizm merkezi olmasının yanı sıra, yüksek standartlarıyla, bir araştırmaya göre dünyada beşinci, Almanya’da ise en yaşanabilir şehirdir. Şehrin nüfusu 6 milyona yakındır. Müzeleri, sanat kurumları, birası, mutfak kültürü, gece hayatı ve festivalleri ile Münih çok enerjik bir şehirdir.

Dünyanın en büyük 10 festivali arasında sayılan, her yıl ekim ayında gerçekleşen Oktoberfest (Ekim Festivali), dünyanın birçok yerinden insanı kendine çekmektedir. Festivalin en baskın unsuru biradır. Bunun yanı sıra Bavyera kültürü de festival kapsamında ön plana çıkmaktadır. Oktoberfest Münih’te takip edilebilecek en büyük etkinliktir. 1983 yılından bu yana düzenlenen Filmfest München (Münih Film Festivali), yazın en büyük film festivalidir. Her yıl 80.000 ziyaretçinin takip ettiği festival haziran ve temmuz aylarında gerçekleşmektedir.

MÜNİH’E NE ZAMAN GİDİLİR?Münih Hava Durumu

Şehrin iklimi, nemli karasal iklim ile okyanus iklimi özellikleri taşımaktadır. Yılın en sıcak ayı temmuz, en soğuk ayı ise ocaktır. Sağanak ve gök gürültülü fırtına ilkbaharın son dönemlerinde ve yaz mevsiminde görülmektedir. Haziran, yağışın en fazla görüldüğü aydır. Kış mevsimi daha az yağış almaya eğilimli bir dönemdir. Şubat ayı yağmurun en az yağdığı aydır. Münih’in yüksekliğinin fazla olması ve Alplere yakın bir konumda bulunması, şehrin iklimine büyük ölçüde etki etmektedir. Bu sebepten Münih’te görülen yağmur ve kar miktarı, Almanya’nın diğer şehirlerinde görülenden biraz daha fazladır.

Münih, Avrupa’nın merkezinde yer aldığından, diğer Avrupa şehirlerine göre daha çeşitli hava olayları etkisi altında bulunmaktadır ve yıl boyunca genel olarak sıcaklıklar çok yüksek seviyelere varmamaktadır. Yağışın nispeten az ve havanın güneşli ve ılıman olduğu mayıs ve eylül ayları, hava koşulları açısından Münih ziyareti için tercih edilebilecek aylardır.

Münih’te Görülecek Yerler

Marienplatz (Meryem Ana Meydanı), eski zamanlarda buğday pazarı ve düello alanı olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise kafelerin, müzelerin, dükkânların ve kiliselerin çevirdiği meydan, Münih’in kalbini oluşturmaktadır. Meydanda birçok tarihi yapı halen yaşamaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni Mariensäüle (Meryem Ana Sütunu), 15. yüzyılda, Kutsal Roma İmparatoru I. Maximillian tarafından kentin vebadan kurtuluşu üzerine yaptırılmıştır.

Meryem Ana Meydanı’nın doğusunda konumlandırılmış, tarih boyunca birçok kez yenilenmiş ve farklı tarzlarda mimari özellikler uygulanmış şehrin ikonik yapısı Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı), ilgi çekici bir güzelliğe sahiptir. Gece ışıklandırmasıyla etkileyici bir görsellik sunan yapı, Meryem Ana Meydanı’nı aydınlatmaktadır.

Ortaçağ’dan 19. yüzyıla uzanan bir koleksiyona ev sahipliği yapan Bayerischnes National Museum (Bavyera Ulusal Müzesi), Ortaçağ’da yapılmış bir yapı içerisinde hizmet vermektedir. Müzede, Gotik taş oymaları, tablolar ve ahşap heykeller görülebilir.

Dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi ise Deutsches Museum (Alman Müzesi), Münih’te yer almaktadır.

Münih Gezi Rehberi