Muskat, Umman’ın başkenti aynı zamanda da en büyük kentidir. Geçmişten beri de Umman halkının en önemli ticaret limanıdır. Muskat Umman’ın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Yengeç Dönencesi kentin güneyinden geçer. Muskat’ın uluslararası havaalanı kent merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunur. 1507’deki Portekiz İsyanı’ndan sonra kentin değeri artmıştır. Tarihi dönemler boyunca ticaret kenti haline gelmiştir. Muskat’ın temel geçim kaynağı ticarettir. İkinci olarak ekonomik gelir ise petrolden sağlanır. İstanbul’dan Muskat’a direkt uçak seferleri yapılır.

Yaklaşık 4 saat 35 dakika süren yolculuğun sonunda kente ulaşım mümkün olur.

Muskat’ı gezerken şehir içi ulaşım olarak taksi kullanabilirsiniz. Ayrıca kentin pek çok noktasında araba kiralamak için noktalar da yer almaktadır. Muskat’ın mutfağı batı ile doğunun yansımasıdır. Hindistan’ın etkileri özellikle görülür. Muksat geceleri ise akşam sokak lambaları altında yapılan pikniklerle ünlüdür. Muskat’ta alışveriş ise oldukça güzeldir. Çünkü kent kapalıçarşılarıyla meşhurdur. El işi hediyelikler ve tekstil ürünleri ilginizi çekecektir. Festival olarak ise en bilineni Uluslararası Muskat Festivali’dir. Umman halkı oldukça sıcakkanlı ve yardımseverdir. Şehir içinde güzel dostluklar kurabilirsiniz.

Hava Durumu

Muskat, kuzey ve kuzey batıdan Umman Körfezi ile çevrelenmiştir. Arabistan sahilinin güneydoğusunda yer alır. Muskat kurak iklim kuşağında yer almaktadır. Yaz ayları uzun ve çok sıcak geçer. Kentte yağış genellikle aralık ve nisan ayları arasında etkili olur. Nemin çok fazla olduğu Muskat’ta yaz sıcaklığı derecesi 30 ve 40 dereceyi aşabilir. Ayrıca nem oranı ise yüzde 40 ile yüzde 60 arasındadır.

Muskat sahil bölgesinde yer alması nedeniyle iç kesimlere oranlara nemli bir iklim içindedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 92 milimetredir. Muskat’a gitmek için en ideal zaman ise bunaltıcı sıcakların biraz azaldığı kasım ve mart arası dönemdir. Muskat’a gitmeden önce bu kurak iklimi göz önüne alıp havaların olduğu döneme göre plan yapmalısınız.

Muskat’ta Görülecek Yerler

Umman’ın turizm açısından en etkili yerlerinden biridir Muskat… Burası tarihi güzellikleriyle, farklı atmosferiyle çok zengin bir kenttir. Muskat’ın sokaklarını, meydanlarını gezerken mimariye hayran kalacaksınız. Sultan Kabus Camisi görkemli görünümüyle ziyaretçilerini bekler. Cami dünyanın en büyük ikinci büyük dokuma halısına ve avizesine ev sahipliği yapmaktadır. Eski Muskat olarak bilinen bölgede Sultan Sarayı yer alır. Gezilmesi gereken Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bir yapıdır. Yemek molası vermek için farklı restoranların yeme içme mekânlarının olduğu Mutrah Bölgesi’ne gitmelisiniz. Buradaki Mutrah Hisarı’da mutlaka gezilmelidir. Muhteşem güzellikteki Royal Opera Evi’ni ziyaret etmeden Muskat’tan dönmemelisiniz. Umman’ın en önemli kenti olan Muskat, tarihi izleri barındıran, renkli çarşı pazarlarıyla keyif veren ve mimarisine hayran bırakan değerli bir şehir. Muskat’a yolu düşen herkes kentin zenginliklerini çok beğenecektir.

Muscat gezi rehberi için;