New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından New York metropolitan bölgesinin merkezidir. Şehir bir parçası olduğu New York Eyaleti ile karıştırıldığı için İngilizcede New York City olarak da anılır. Şehir; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektöründe önemli katkı yaptığından dolayı küresel kent olarak anılmaktadır. Önemli bir uluslararası diplomasi merkezi olan kent, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne ev sahipliği yapar ve dünyanın kültür başkenti olarak tanımlanır.

Kültür ve sanat şehri olan NYC’de etkinliklerin de yeri bir başkadır. Mart ve Nisan aylarında St. Patrik Günü kutlanır, Cherry Blossom Festivali yapılır ve Paskalya kutlanır. Mayısta mayıs sonu kutlamaları yapılır, haziran ve temmuzda New York Film Festivali, Museum Mile Festivali ve Midsummer Night Swing Partisi düzenlenir. Ağustosta Lincoln Centre of the Doors, eylül ve ekimde San Gennaro Şenliği, Harlem Haftası ve Greenwich Willage Halloween Geçidi düzenlenir. Yılın son iki ayında ise New York Şehir Maratonu, Macy’s Şükran Günü, Christmas Ağaç Işıklandırma Şöleni ve yılbaşı kutlamaları yapılır.

NEW YORK CITY’YE NE ZAMAN GİDİLİR?New York City’de Hava Durumu

New York iklim olarak sürekli İstanbul’a benzetilse de İstanbul’dan çok daha farklı bir iklime sahiptir. New york seyahati yapmayı düşünenlerin aklına gelen sorulardan biri New York’un iklimi nasıldır sorusudur. New York’da yazlar genelde sıcak ve bunaltıcı geçerken kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçiyor. New York kış ayları içinde ziyaret edilmesi zor bir şehirdir. Çünkü özellikle Manhattan Bölgesi sürekli bir rüzgâr içindedir ve bu da soğuk olan havayı daha da derinlemesine hissetmenize neden olur. Kışın kar yağışı yoğun  ve uzundur. Hatta pek çok uçak seferi iptal de olur. Soğuk nedeni ile şehri gezmekte ciddi sıkıntı yaşarsınız. Bu yüzden New york’a gitmek için en uygun mevsimler bahar ayları ve yaz aylarıdır. Bu şehir kışın gezmek için pek uygun değildir. Yaşanan nemden ötürü New york’ta yaz ayları bunaltıcı olabilir ancak çok ciddi boyutlarda olmaz. Yani aslında sokaklarında rahat gezebilmeniz için New York’a kesinlikle sıcak bir mevsimde gitmeniz önerilir.

Dört mevsimi de yaşayabileceğiniz bu kentte yağışa yakalanmanız da olasıdır. Ekim ayından nisan ayına kadar kar yağdığı görebileceğiniz bu şehirde mayıs ayında da yağmurlara denk gelebilirsiniz. Aralık ayı ve nisan ayı arasında hava sıcaklığı genelde sıfırın altında seyretmetedir. Ortalama 21 derece ile en sıcak ayı temmuz ayıdır ve ortalama sıfırın altında 5 derece ile en soğuk ayı şubat ayıdır.

New York City’de Görülecek Yerler

Kenti yılda yaklaşık 40 milyon turist ziyaret eder. Genellikle gidilen yerler Empire State Building, Times Square, Brooklyn Köprüsü, Broadway, Metropolitan Museum of Art, MoMa, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Madison Avenue’da bulunan alışveriş merkezleridir. Ayrıca Halloween Parade ve Tribeca Film Festivali turistlerin ve Amerikalıların ilgisini çeken kültür olaylarıdır. Central Park, ABD’nin en çok ziyaret edilen parkıdır. New York’un yemek kültürü çok geniştir. Özellikle bagel ve New York stili pizza en ünlü yiyecekleridir. Orta Doğu yemeklerini bulmak da oldukça kolaydır.

New York City Gezi Rehberi İçin: