Nikaragua Cumhuriyeti, Orta Amerika berzahının en büyük ülkesidir. Nikaragua’nın başkenti Managua, ülkenin en büyük şehri ve Orta Amerika’nın üçüncü büyük şehridir. Çok uluslu bir ülke olan Nikaragua, altı milyonluk bir nüfusa sahiptir. Ana dili İspanyolcadır. Doğu kıyısındaki yerli kabileler kendi dillerini konuşurlar. 16. yüzyılda İspanyol İmparatorluğu bölgeyi ele geçirdi; Nikaragua, 1821’de İspanya’dan bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlığından bu yana Nikaragua siyasi kargaşa, diktatörlük ve mali kriz dönemleri geçirdi; bu durum, 1960lar ve 1970lerin Nikaragua Devrimi’ne yol açan en önemli nedenlerdi. Nikaragua temsili bir demokratik cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir. Kültürel geleneklerin karışımı, özellikle Rubén Darío, Pablo Antonio Cuadra ve Ernesto Cardenal gibi Nikaragua şairlerinin ve yazarlarının edebi katkılarına bakıldığında, sanat ve edebiyatta çeşitliliğin varlığından söz edebiliriz. Biyolojik çeşitlilik, sıcak tropik iklim ve aktif volkanlar Nikaragua’yı gittikçe popüler turistik alanlardan biri haline getirmektedir.

Nikaragua kültürünü yakından tanımak için ülkeye büyük festivallerin düzenlendiği ocak, ağustos ya da ekim aylarında gidebilirsiniz. Yılın ilk ayında Nikaragua’daysanız Diriamba adlı festivale mutlaka katılmalısınız. Ekim ayının son pazar günü kutlanan Fiesta del Toro Venado ise, Cadılar Bayramı’nı andıran etkinliklere ev sahipliği yapar.

Nikaragua hava durumu

Nikaragua, yükseltinin az olduğu alanlarda tropikal bir iklime sahiptir ve yükseltinin fazla olduğu alanlar daha serindir. Islak ve kuru olmak üzere temel olarak iki ayrı mevsimi vardır. Islak mevsim mayıs ayının ortasından başlayarak kasım ayına kadar sürer; mayıs ve ekim en ıslak olduğu dönemdir. Bu sezondaki sıcaklıklar genellikle 27-32 derece aralığındadır. Islak mevsimlerde kısa süreli günlük yağışlar meydana gelir. Islak mevsim, Nikaragua’da sörfiçin en ideal zamandır. Kurak mevsim, aralık ayından nisan ayına kadar sürer. Aralık ve ocak, tarihsel olarak Nikaragua’ya giden turistler için en popüler seyahat dönemidir. Çünkü yağmur çok düşüktür, manzara büyüleyici ve sıcaklıklar çok hoştur. Bu dönemde yağışların ortadan kalkmasıyla ülke içinde yapacağınız seyahat de çok daha kolay olacaktır. Kurak mevsim sıcaklığı genellikle 30-35 derece arasında değişir.

Nikaragua’da görülecek yerler

Bu gözde turizm ülkesi, ziyaretçileri için kumsaldan ve denizden çok daha fazla fırsatlarla karşınıza çıkıyor. Koca bir tarihi ve el değmemiş büyüleyici doğasıyla tatilinize hem biraz gizem hem de heyecan katıyor. Harika bir tatil geçirmek için çok fazla lokasyona sahip olan Nikaragua’da, başlıca gidilmesi gereken yerler şu şekilde sıralanabilir: Ülkedeki ilk İspanyol yerleşimi olan Granada, San Juan del Sur, Ometepe Adası, ülkenin tarihi ve entelektüel hafızasını barındıran eski ve yeni Leon bölgeleri mutlaka ziyaret edilmelidir.

Nikaragua gezi rehberi