Kültürel çeşitliliğin, sanatsal yetenekler ve yaratıcı öğelerle sunulduğu Notting Hill Carnival, Karayip ve Afrika ruhunun Londra sokaklarında estiği bir şenliktir. Dünyanın en büyük sokak festivallerinden biri olan karnaval, yalnızca iki gün süren programı boyunca yaklaşık 1 milyon insanın ilgi odağı olmaktadır. Her yıl 1 milyon insan, Karayipler ve Afrika mirasının altını çizen bu festivalde her çeşit dans ve müzik türleri ile eşsiz bir eğlencenin parçası olmaktadır. 26-27 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşecek olan Notting Hill Carnival bu yıl da her zaman olduğu gibi pazar ve pazartesi günlerini dolduracak.

Notting Hill Carnival’ın kutlamaları reggea, kalipso, Karayipler ile batı müziğinin harmanlandığı zouk müziği tınılarının yanı sıra rumba dansıyla hareketlenecek. Karayipler’in Avrupa, Amerika, Çin ve Afrika mutfakları ile etkileşmiş yerel mutfağı da sokak aralarında tadılmayı bekliyor olacak.

Notting Hill Carnival’ın Tarihsel Gelişimi

Karayip Denizi’nde büyük takımadalardan meydana gelen Karayipler, sahip olduğu cevherler ile birçok Avrupa ülkesi için çekişme sebebi olmuştur. 17. yüzyılda, St. Kiss, Barbados, Antigua ve başka adaları da satın alan İngilizler, bu açıdan Karayip kültürü ile bir yakınlığa sahiptir.

Londra’daki Karayip kültürüne adanmış ilk kutlama 1959 yılına tarihlenmektedir. Yiyecekler ve tropikal içeceklere odaklanan partiler, geçit törenleri, renkli ve canlı Karayip gelenekleri ile Karayip kültürünü Londra’da yaşatmaya başlamıştır.

Günümüzde Notting Hill Carnival, İngiliz Batı Hint halkı tarafından organize edilmektedir. Londralı siyahi İngiliz kültürünün önemli bir kutlaması olmasının yanı sıra Carnival, 1 milyon kadar insanın Karayip eğlence ve kültürüne katılmasını sağlamaktadır. 2006 yılından bu yana gerçekleşen Notting Hill Carnival, İngiltere’nin ünlü kutlama simgelerinden biri haline gelmiştir.

Notting Hill Carnival Nerede Gerçekleşmektedir?

Notting Hill Carnival W10 ve W11 sokaklarında; Notting Hill, Ladbroke Grove, Westbourne Grove, Westbourne Park ve Kensal Road civarında gerçekleştirilmektedir.

Notting Hill Carnival’a Nasıl Gidilir?

Karnaval bir sokak kutlaması olduğu için, birçok yol kutlama boyunca kapatılmaktadır. Bu açıdan ulaşım için Londra toplu taşıma araçlarının kullanılması daha verimli olacaktır. Karnaval boyunca ekstra otobüs seferleri konacaktır. Bu sebeple önceden Transport for London internet sitesinden bilgi edinilebilir.

Notting Hill Carnival’ın Bu Yılki Programı

Notting Hill Carnival bu yıl 25 Ağustos Cumartesi günü açılışını yapacak. Emslie Horniman’daki Pleasance Park’ta 06:00-22:00 saatleri arasında sokak yemeği ve dans günün odaklarını oluşturacak. Cumartesi, çelik davul grup müziği yarışması ile de şenlenecek.

26 Ağustos Pazar günü sabah 06:00’da, Karayip Adalarının J’Ouvert adı verilen geleneksel açılışı ile Notting Hill Carnival’ın seremonisi gerçekleşecek. Renkli bir geçit töreni olan J’Ouvert, kanal yolu üzerinde başlayıp ve bitecektir. Notting Hill Carnival’ın bu ilk günü, özellikle çocuklar için oldukça uygundur. Gündüz ve gece boyunca sokaklarda dolaşacak olan Çocuk Geçidi’nde çocuklar renkli ve süslü kostümler ile dans etme şansına sahiptir. Küçük çocuklu aileler için 26 Ağustos en iyi gündür.

Pazar günü gün boyunca Emslie Horniman’s Pleasance Park ve Powis Meydanı’nda canlı müzik yakalama şansı da bulunabilir. Ses sistemlerinden gelen Karayip esintili müziğe kulak verirken sokak satıcılarından yemekleri tatmak zevklidir.

27Ağustos Pazartesi günü, Noitting Hill Carnival’ın büyük finalidir. Dans, performanslar, çelik davul müzik grupları ve final geçidine sahne olacak bu günde yiyecek, içecek ve bol eğlence vardır.

Notting Hill Carnival İçin Yapılacak Hazırlıklar

Sokak kutlaması olması dolayısı ile Notting Hill Carnival’da bolca yürüme ve hareket olacaktır. Bu yüzden rahat bir spor ayakkabı, karnaval eğlencesinin tadını rahat bir şekilde çıkarabilmek için idealdir. Her gün boyunca partilerle dolup taşacak olan sokaklarda kapalı spor ayakkabı en rahat seçenektir. Ayrıca katılımcılar, Notting Hill Carnival’a destek ve sevgisini göstermek için büyük mücevherler, ilginç şapkalar ve

özenli kıyafetler tercih etmektedir.

Karnavala giderken sırt çantasına alınacaklar arasında ise şişe su, el dezenfektanı, ıslak mendil, güneş kremi, güneş gözlüğü ve karnaval haritası sayılabilir.

Notting Hill Carnival’ın finalinin ardından halen mecal kalırsa, Kensington ve Chelsea’de gerçekleşen partileri takip etmek de mümkündür.

Katılımın ücretsiz olduğu Notting Hill Carnival’da bilet alma veya ödeme yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Dünyaca ünlü sokak festivallerinden biri olan Notting Hill Carnival, eğlence, müzik ve dans göbeğinde tam bir eğlence atmosferi sunmaktadır.