Oktoberfest, odağında ünlü Alman birası olan, dünya çapında yankı uyandırmış bir festivaldir. Dünyanın bir numaralı bira festivali olan, Türkçe Ekim Festivali olarak da anılan etkinlik, her yıl eylül ayının sonu ekim ayının başında gerçekleşmektedir. Almanya’nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde gerçekleşen ve 16 gün süren Oktoberfest’e ortalama 6 milyon insan katılım sağlamaktadır. Kentin en ünlü etkinliği olan Oktoberfest, genelde ekim ayının ilk pazar günü başlayıp 16 gün boyunca sürmektedir. Çapını oldukça genişletmiş bir festival olmasından dolayı başka ülkelerde de Oktoberfest kutlamaları adı altında etkinlikler düzenlenmektedir.

1810 yılından bu yana düzenlenen Oktoberfest, Bavyera kültürünün önemli bir parçasıdır. Festivalde ilginç bira lezzetlerini tatmanın yanı sıra oyunlar oynamak, eğlence gezilerine katılmak gibi farklı şekillerde de vakit geçirme imkanı bulunmaktadır. Etkinlik boyunca oldukça büyük miktarda Oktoberfest birası tüketilmektedir. 2013 yılında on altı gün boyunca süren Oktoberfest’te 7.7 milyon litre bira servis edilmiştir. Oktoberfest’te aynı zamanda yerel lezzetlerle tanışmak da mümkündür.

Oktoberfest, dünyanın en büyük halk eğlencesi olarak da bilinmektedir. Katılımcıların %72’si Bavyeralıdır. Geri kalanlar ise Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Asya ve Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Bu açıdan Oktoberfest’te Bavyera’nın yerel kültürünü hem sosyalleşerek hem de festival unsurlarıyla tanıma imkanı da doğmaktadır.

22 Eylül-7 Ekim 2018 tarihinde, on altı gün boyunca sürecek olan Oktoberfest, ziyaretçilerini Münih biralarının tadını çıkarmaya davet ediyor.

Oktoberfest’e Nasıl Gidilir?

Münih’e ulaşmak için hava yolu tercih edilebilir. Franz-Josef-Strauss Havalimanı, şehir merkezine 20 kilometre mesafededir. Havalimanından şehre gitmek içinse birçok farklı seçenek mevcuttur. Bunlardan biri olan tren ile Münih’in en önemli merkezlerine ulaşmak mümkündür. Yaklaşık 45-50 dakika süren tren yolculuğu için her istasyonda bulunan gişeden bilet almak mümkündür.

Havalimanında Münih şehir merkezine hizmet veren otobüsler de mevcuttur. Bu otobüslerle yolculuk, aynı tren gibi yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Havalimanından şehir merkezine gitmenin, trafik el verdiğince, en hızlı yolu taksilerdir. Her terminal çıkışında taksi bulmak mümkündür ve ücreti yaklaşık 60 € tutmaktadır.

Oktoberfest’in Etkinlik Programı

Festivalin Büyük Açılışı, yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla gerçekleşmektedir. Yaklaşık 45 dakika süren açılış, 22 Eylül Cumartesi günü gerçekleşmektedir. Geniş çadırın altında gerçekleşen, Oktoberfest’e resmi bir başlangıç olan açılışta, ev sahiplerinin dekore edilmiş arabaları, bira üreticilerini atlı yük arabaları ve çadırın içindeki diğer ilgi çekici her şey ziyaretçileri beklemektedir.

23 Eylül Pazar günü gerçekleşecek olan Kostüm ve Riflemen Geçidi, 7 kilometrelik bir rotaya sahiptir. Yaklaşık 2 – 2,5 saat süren geçitte 9000 performansçı göz doldurmaktadır. Oktoberfest’in ilk pazarında gerçekleşen bu dünyaca ünlü alayda, bölgesel kostümler, tarihsel askeri üniformalar, bandolar, safkan atlar, öküzler, inekler, keçiler, Münih bira üreticilerinin dekore edilmiş arabaları görmek mümkündür. Şehir merkezinin ara sokaklarında 7 kilometre boyuna süren bu alaya, çiçeklerle süslenmiş dansçılar, trompetçiler ve birçok başka sanatçı renk katmaktadır. Oktoberfest’in ilk pazarı, bu geçit ile kendine dikkat çekici bir yer edinmektedir.

Oktoberfest’in dikkat çeken bir diğer etkinliği ise 30 Eylül’de gerçekleşecek olan Oktoberfest Açık Havada Müzik etkinliğidir. Bavyera heykelinin basamaklarında gerçekleşen etkinlik, festivalin ikinci pazar gününde 400’e yakın müzisyen ile caz ve dans müziği tınılarıyla festival ruhunun gıdasını vermektedir.

Oktoberfest’teki Bira Çadırları

ArmbrustschützenFestzelt, yaklaşık 7.500 kişiyi ağırlayabilen ve bir atıcılık kulübü tarafından işletilen bir mekandır. Çadır, Alp Dağlarının eteklerinde her yıl Oktoberfest sırasında düzenlenen yaylı tüfek şampiyonasının tarzında dekore edilmiştir.

Otantik atmosferi ile dikkat çeken Augustiner-Festhalle ise geleneksel bir deneyim için ziyaret edilebilir. Burada sunulan Müih’in en eski bira fabrikasından gelen biralar, tadılmaya değerdir. Halen klasik ahşap fıçılardan elde edilen bu biraların yanı sıra bölgesel lezzetler ve cana yakın garsonlar, Augustiner çadırında tamamen kırsal ve sade bir deneyim yaşatmaktadır.

Hacker-Festzelt ise Oktoberfest’in en ünlü çadırlarındadır. Oscar ödüllü Rolf Zehetbauer tarafından tasarlanan, beyaz mavi tavanıyla ün salmış olan çadırın tepesi hava şartlarına göre açılıp kapanabilmektedir. Futbol sahası büyüklüğünde olan ve gençleri cezbeden çadır 9,300 kadar misafiri ağırlayabilecek kapasitededir.