Panama; batıda Kosta Rika, güneydoğuda Kolombiya, kuzeyde Karayip Denizi ve güneyde Pasifik Okyanusu ile sınır komşusu olan bir Orta Amerika ülkesidir. Başkenti, ülke ile aynı adı paylaşan Panama’dır. 16. yüzyıldaki İspanyol işgaline kadar birçok yerli halka ev sahipliği yapmaktaydı; 1821’de bağımsızlığını kazandı. Amerika’da yaygın bir özellik olarak, Panama da çok faklı kültürlere ve uluslara ev sahipliği yapmaktadır; ülkede yaklaşık dört milyon insan yaşamaktadır. Nüfusun büyük bir kısmı en büyük şehir olan Panama şehrinde ve civarında yoğunlaşmıştır. Ekonomi temel olarak ticaret, bankacılık ve turizm sektörleri üzerinden ilerlemektedir. Yüzölçümü bakımında küçük olan bu ülkede resmi dil olarak İspanyolca kullanılmaktadır.

Panama Kanalı, ülkenin en önemli coğrafi ve ekonomik kazanımıdır. Kanalda bulunan Cristobal ve Balboa limanları, dünya ticareti açısından büyük önem taşımaktadır.

Panama hava durumu

Panama; sıcak, nemli, bulutlu uzun yağışların olduğu bir mevsim (mayıs-ocak) ve kısa, kuru bir mevsim (ocak-mayıs) olan tropikal bir deniz iklimine sahiptir. Kasırga kuşağının tamamen dışındadır ve herhangi bir doğal afet olursa çok az deneyim sahibidir. Panama’nın çoğunda iki temel mevsim vardır: ıslak (kış) ve kuru (yaz). Yaz kabaca aralık-nisan ayları arasındadır. Mayıs ayında yağmurlar en fazla bir saat veya iki saat süren duşlarla yavaş yavaş başlar. Islak mevsimde ise genellikle kasım ayında yağışlar önemli derecede artar. Bazı öğleden sonraları çok bunaltıcı olabilse de, saatlerce süren sürekli yağmurlar çok nadirdir. Dolayısıyla seyahat planınızı detaylıca oluşturduğunuz takdirde gezerken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bocas del Toro ve Panama’nın daha az gelişmiş olan Karayip kıyısındaki diğer yerler Pasifik kıyılarının iki katı kadar yağmur alır. Resmi yağış mevsimi aralık ile nisan arasında olmakla birlikte, yılın geri kalan kısımlarında da sık sık yağmur yağabilir. Spesifik olarak seyahat için ideal bir zaman dilimi olmamakla birlikte, gidilecek yerin hava şartlarının araştırılması yeterli olacaktır.

Panama’da görülecek yerler

Bu küçük Orta Amerika ülkesi bulunduğu konum ve tarihi itibariyle gezginler için birçok cazibe merkezine sahiptir. Doğal yapılarından folkloruna, müzelerine, plajlarına ve tarihsel yapılarına kadar büyüleyici bir hava sahiptir Panama. Playa Las Lajas gidilebilecek ilk destinasyonlardan biridir; 13 kilometrelik uzun sahiliyle sizi etkilemeyi başaracaktır. Ülkenin her anlamda bir özeti niteliğinde olan başkent Panama ilk gidilmesi gereken yerler arasında olmalıdır. Panama tarihi önemli bir yere sahip olan ve içinde birçok yerli halkı barındıran Pearl Adası da rotalarınızda mutlaka yer edinmelidir. Kısacası, Panama listelere sığacak bir ülke değildir ve bir gezgin için, her şeyiyle büyüleyici bir duraktır.

Panama gezi rehberi