Paraguay, resmi adıyla Paraguay Cumhuriyeti, Güney Amerika’da yer alan, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Güney ve güneybatısında Arjantin, doğu ve kuzey doğusunda Brezilya, kuzeybatısında da Bolivya ile sınır komşusudur. 16. yüzyılda İspanyollar ülkeyi işgal etmeden önce Guarani adındaki yerli halk ülkede yaşamaktaydı. 1881’de bağımsızlığını kazanana kadar İspanyol kolonisi olarak kaldılar. 6,5 milyonu aşan bir nüfusa sahip olan Paraguay’da resmi dil olarak İspanyolca ve ülkenin yerlilerinin kullandığı Guarani dili kullanılmaktadır. Başkenti Asuncion’dur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde pek çok köyün bulunduğu Paraguay oldukça zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Ayrıca vahşi yaşam park ve alanlarının çokça olduğu ülkee doğa parklarını ziyaret etmek veya safari turlarına katılmak da bir opsiyon.

Paragauy hava durumu

Paraguay’ın iklimi, Paranena Bölgesi’ndeki yarı tropikal iklim ile Chaco Bölgesi’ndeki tropikal iklimin etkisi altındadır. Paranena bölgesi sıcaklıktaki ılımlı mevsimsel değişmeler dışında, yıl boyunca yağış alan ve nemli bir iklime sahiptir. Ülkede, yaz dönemi boyunca kuzeydoğudan esen sıcak sirokko rüzgârlarının etkisi hissedilir. Kış boyunca egemen olan rüzgâr tipi ise Güney Atlantik’ten gelen soğuk pamperodur. Ekim ayından nisan ayına kadar yaz aylarında yağışlı bir mevsimdir. Ortalama yağış miktarı, Asuncion bölgesinde yaklaşık 1,000 milimetre ormanlık doğu bölgelerinde yaklaşık 1500 mm’dir. Aralık ayından mart ayına kadar olan dönem yaz mevsimidir, aylık ortalama sıcaklıkları 30 derece ile 33 derece arasında değişmektedir. Nisan ve eylül dönemi Paraguay seyahati için en ideal dönemdir ve bu dönemde turizm zirve yapmış olur.

Paraguay’ın Paranena bölgesinde en soğuk ay haziran ayında yaşanmasına rağmen ortalama sıcaklık 17 derece civarındadır. Kış aylarında dondurucu soğuklar görülmez. Hava sıcaklığının en yüksek olduğu ocak ayında ise ortalama hava sıcaklığı 27 derece civarındadır. Paranena bölgesine göre daha yağışlı olan Chaco bölgesinde ise mevsim geçişlerinin daha belirgin olduğu söylenebilir. Eğer Paraguay’ı yaz mevsiminde ziyaret edecekseniz ince ve pamuklu kıyafetler tercih etmeniz önerilir. Hava sıcaklığının orta seviyede olduğu kış aylarında ise aniden başlaması muhtemel yağmura karşılık yanınızda yağmurluk ve şemsiye bulundurabilirsiniz.

PARAGUAY’A NE ZAMAN GİDİLİR?Paraguay’da görülecek yerler

Bazen ‘Amerika’nın Kalbi’ olarak da anılan Güney Amerika’daki bu kara ülkesi, kültürel ve doğal tarihin bir örneği niteliğindedir ve ölmeden önce kesinlikle gezmeniz gereken yerler arasında olmalıdır. Paraguay, 1500’lü yıllarda İspanyollar tarafından sömürgeleştirilmiş zengin bir siyasi ve sosyal geçmişe sahiptir. Bugün bile ülkenin kültür ve karşı kültürlülüğünü değiştiren fırtınalı bir politik geçmişe sahiptir. Columbus öncesinin dili ve kültürü olan Guaraní hala çok etkilidir ve bu ülkeyi eski ve yeni dünyanın ilginç bir karışımı yapmaktadır. Paraguay, tüm antik kentleri ve ormanlık alanları keşfetmek için mükemmel bir tropik iklime sahiptir.

Paraguay gezi rehberi için:

BİR CEVAP BIRAK