Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Arizona eyaleti sınırları içerisindedir. Amerika’nın en büyük beşinci ve Arizona’nın en büyük şehridir. Sonoro Çölü’nün yanında yer alan bu şehir, Arizona’nın en büyük sanayi ve turizm merkezidir. Tarih öncesi çağlardan itibaren 2000 yıl boyunca Kızılderililerin yaşadığı Phoenix toprakları, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfi ile Avrupalıların Amerika kıtasına yerleşmesi sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nin topraklarına dâhil olmuştur. Doğal kaynaklarının bolluğu ve kıtanın doğusu ile batısı arasında bir köprü görevi görmesi ile Phoenix seneler içerisinde hızlı bir şekilde gelişmiş ve metropol haline getirmiştir. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 6. Şehri haline gelmiştir.

Bölgenin en çok ilgi gören festivallerinden biri Phoenix Open festivalidir. Her sene ocak ayında gerçekleştirilen bu festivalde dünyaca ünlü müzik gruplarının konserler vermektedir. Fiesta Bowl festivali ise bölgenin yöresel festivallerinden bir tanesidir. Ocak ayında düzenlenen festival döneminde yöresel kıyafetler giyen halk sokaklara çıkarak yöresel danslar ile şenlik havasında eğlenmektedir. Bu iki festival haricinde ocak ayında Indian Artists of America, şubat ayında Arizona Renaissance Festival, mart ayında Arizona Aloha Festival ve Tempe Music Festival, nisan ayında Arizona Asian Festival, Phoenix Film Festival, Country Thunder Music Festival, Gay Pride Parade Festival ve McDowell Mountain Music Festival, mayıs ayında Arizona Special Olympics Summer Games ve Queen Creek Peach Festival, ağustos ayında Fiesta Glendale Hispanic Heritage ve Mid-Autumn Moon Festival, ekim ayında da Rainbows Festival düzenlenmektedir. Neredeyse tüm festivaller Amerika kıtasındaki diğer eyaletlerden ve ülkelerden yoğun ilgi görmektedir.

Phoenix Hava Durumu

Sonoro Çölü’nün etkisi ile bölgede çöl iklimi hâkimdir. Yıl içerisinde çok az yağış alan Phoenix’te, yazları son derece sıcak ve kurak, kışları ise ılık geçmektedir. Ortalama sıcaklığın en yüksek olduğu zaman temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu dönemde sıcaklıkların 35 derecenin üstüne çıktığı görülebilmektedir. Ortalama sıcaklığın en düşük olduğu ay ise ocak ayıdır. Bu dönemde ise günlük ortalama sıcaklıklar 15 derece sularında seyretmektedir. Nem oranı ve diğer şartlar göz önüne alındığında Phoenix’e gitmek için en uygun zaman mart, nisan, ekim ve kasım aylarıdır.

PHOENİX’E NE ZAMAN GİDİLİR?Phoenix’de Görülecek Yerler

Desert Botanical Garden (Çöl Bitkileri Bahçesi) gezi noktalarının arasında ilk sıralarda yer alabilecek türden, son derece ilgi çekici ve görülmesi gereken bir yerdir. 140 dönümlük oldukça büyük bir araziye yayılmış olan bu bahçede 139’u tükenme tehlikesi altında olan 400 tür ve bu türlere ait toplam 21000 çeşit bitki bulunmaktadır. Bitkiler arasında turistler tarafından en çok ilgi görenler Avustralya ve Güney Afrika koleksiyonlarıdır. Heard Museum (Heard Müzesi) ve Phoenix Art Museum (Phoenix Sanat Müzesi) ise sanatseverlerin mutlaka görmesi gereken iki yerdir. Bunların haricinde Pueblo Grande Museum and Archaeological Park (Pueblo Grande Müzesi ve Arkeoloji Parkı), Ro Ho En Japanese Friendship Garden, Tovrea Castle ve St. Mary’s Basilica da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.