Porto, Portekiz’in en büyük ikinci kenti ve kuzey bölgesinin başkentidir. Yoğun bir sanayi ve ticaret merkezi olan Porto’nun nüfusu yaklaşık 300 bin civarındadır. Douro Nehri’nin ağzına bakan tepelere kurulan kentin, tarihi merkezi 1996 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndedir. Bu bölge rengarenk binalarıyla özellikle fotoğraf meraklılarına harika görüntüler vermektedir. Porto vatandaşları Portekizli olmalarına rağmen kendilerini ülkenin geri kalanından kültürel olarak ayrı tutarlar. Bu durum şehrin kültürel ortamına ve dahası mimarisine de bir şekilde yansımıştır. Şehirde mimari anlayış oldukça çeşitlidir. Ortaçağ mimarisi ile modern anlayışların ne kadar güzel harmanlandığı şehre adım atar atmaz anlayacaksınız ve bu sentez karşısında büyüleneceksiniz. Çok ihtişamlı ve çok büyük bir şehir olmasa da kültürel anlamdaki bu çeşitliliği sayesinde her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır.

Porto hava durumu

Akdeniz ikliminin etkili olduğu Porto, yılın her dönemi ziyaret edilebilir bir şehirdir. Fakat yine de daha spesifik bir dönem belirlemek istiyorsanız şehri ziyaret etmek için en uygun zaman mayıs ve eylül ayları arasıdır. İlkbahar aylarından sonbahar başlarına dek devam eden bu dönemde sıcaklıklar ortalama 15-25 derece arasındadır. Genel olarak ılıman bir hava durumuna sahip olan kentin sıcaklıkları ilkbahar itibariyle yükselir. Yaz aylarında ise sıcaklıklar oldukça yüksektir. Ancak serin esintiler sayesinde bu sıcaklıklar katlanılabilir hale gelir. Böylece şehre gelen turistler gezileri sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamaz.

Eğer kış aylarında Porto’ya gitmeyi düşünüyorsanız şiddetli yağışlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Böyle durumlarda şehir içinde hareket etmek biraz can sıkıcı olabilir. Ancak şehrin ılıman havası göz önünde bulundurulduğunda kış döneminde ziyaret etmek de bir seçenek olacaktır. Yapmanız gereken tek şey hava durumunu sıkı bir şekilde takip ederek yağışlı günlerin dışında bir seyahat planı oluşturmaktır.

Bunların yanı sıra şehrin en popüler ayı hangisidir diye soracak olursanız eylül ayı cevabını verebiliriz. Hava durumunun eylül boyunca ılıman olması ve ziyarete uygun olması bunun bir sebebidir. Fakat şehrin popülaritesinin eylül ayı süresince artmasında etkili bir neden de bu ay boyunca düzenlenen çeşitli festivallerdir. Dolayısıyla kent her açıdan en kalabalık dönemini eylül ayında yaşamaktadır. Siz de tercihinizi eylül ayından yana kullanacaksanız bu dönemde otellerin fiyatlarının oldukça arttığını hatırlatmakta fayda var. Bu sebeple rezervasyonunuzu çok önceden yapmak isteyebilirsiniz.

Porto’da görülecek yerler

Porto seyahatinize kentin nehir kenarında ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Ribeira bölgesiyle başlayabilirsiniz. Ülkedeki en etkileyici Arap odasını ziyaret edebileceğiniz Sao Francisco Kilisesi’ne de buradan ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan meyve, sebze, balık ve et gibi ürünlerin satıldığı geleneksel bir pazar olan Mercado do Bolhao’yu da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Porto, cazibesini zamanla açığa çıkaran gizemli bir kenttir. Kente iyi zaman ayırarak labirenti andıran sokaklarında macera dolu bir keşfe çıkmak harika bir deneyim olabilir.

Porto gezi rehberi