Reykjavik, İzlanda’nın başkenti. Yeryüzünde kutup bölgesine en yakın başkenttir. Önemli bir balıkçılık bölgesidir. İzlanda nüfusunun yarısı bu şehirde yaşar. Reykjavik, İzlanda’nın güney batısında Faxaflöî Körfezi sahilinde yer alır. Reykjavik sahil alanı, yarım adalar, koylar, boğazlar ve adalar ile karakterize edilir. Buzul çağı süresinde (10.000 yıl öncesine kadar) şehir alanını büyük bir buzul kaplıyordu. Şehrin diğer kısımları deniz suyu ile çevriliydi.

Reykjavik’in 2007’deki nüfusu 117.721 idi, çevresi ile nüfusu toplamı yaklaşık 196.161 olur. Başşehir bölgesinde altı tane diğer belediye vardır. Reykjavik’te pek çok ev jeotermal ısıtma sistemini kullanır. Dünyada bu türde en geniş sistemdir. Ülkede bulunan seralarda da jeotermal kaynaklı ısıtma sistemi mevcuttur. Borgartün, Reykjavik’te finans merkezinin ismidir. Çok sayıda firmaya ve üç yatırım bankasına ev sahipliği yapar.

Mayıs ayında Reykjavik sanat festivali ile başlayan etkinlikleri haziran ayında Ulusal Gün kutlamaları, ağustos ayında Kültür Gecesi, eylül ayında Reyjavik Uluslararası Film Festivali ve ekim ayında Iceland Airwaves etkinliği takip etmektedir.

REYKJAVIK’A NE ZAMAN GİDİLİR?Reykjavik’da Hava Durumu

Kuzey Atlantik Bölgesi‘nin en ucunda olmasına rağmen Reykjavik umulduğu kadar soğuk değildir. Kış ortalama sıcaklığı, Toronto ve New York City‘den daha düşük değildir. Kış aylarında ortalama sıfırın altında 1 derece civarıdır. Gulf Stream sıcak su akıntısından dolayı, İzlanda kıyı iklimi ılımanlaşır. Rusya’nın Arhangelsk Limanı ile aynı enlem üzerinde olmasına rağmen birçok aylar buzla kapanan Arhangelsk’in yanında Reykjavik limanına yılın her ayı gemiler girebilir.

Reykjavik, aynı zamanda yağmurlu bir şehirdir. Yıl içinde 213 günlük yağmurlu gün ortalaması vardır. İlkbahar biraz daha parçalı güneşli günlere sahiptir. İzlanda’nın bulunduğu enlem dairesine karşı iklimi çok soğuk değildir. Ülkedeki rekor düşük sıcaklık sıfırın altında 39 derece olarak ölçülmüşken 2009 yılında ise rekor yüksek sıcaklık 29 derece olarak ölçülmüştür. Gulf Stream akıntısının etkisinde kalan adada yazlar nemli ve serindir. Kışlar ise oldukça yumuşaktır.

Şehri gezmek için en uygun zamanlar mayıs ve ağustos ayları arasında kalan dönemdir. Güneş yıl genelinde kendini pek göstermemektedir. Aralık ayından mart ayına kadar sıcaklık ortalama sıfır seviyelerindedir ve eylül ile haziran ayları arasında kar yağışı görülebilir. 11 derece ile şehrin en sıcak ayı temmuz ayıdır ancak yağmur yağışları görülmektedir. Seyahat edeceklerin şehrin yağışlı atmosferine hazır olarak yola çıkmaları tavsiye edilmektedir.

Bulunduğu enlem sebebiyle gece ve gündüş eşitsizliklerinden dolayı şehir iklim olarak da oldukça etkilenmektedir. Günlerin uzun olduğu zamanlarda elbetteki ısı daha yüksek seyretmektedir. Bu dönem yaz aylarına denk gelmektedir. Kış aylarında ise güneşli saat sayısı 5 saati geçmemektedir. Şehir bu sebeple karanlık içinde kalmaktadır.

Reykjavik’da Görülecek Yerler

Doğal güzellikleri ve mimarisinden etkileneceğinizi düşündüğümüz şehirde, gezebileceğiniz bir kaç yer arasında merkezde bulunan Tjörnin Gölü, Hallgrimskirkja Kilisesi, bir açık hava müzesi olan Reykjavik Şehir Müzesi bulunmaktadır. İsterseniz şehrin ünlü restoranlarından Dill’de veya Sægreifin’de yemek yiyebilir ya da gece hayatıyla meşhur şehrin 100’den fazla gece mekanlarında eğlencelere katılabilirsiniz.

Reykjavik Gezi Rehberi İçin: